Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-Ticaret teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeniliğe ve gelişmeye oldukça elverişli hale geldiğini görmekteyiz.. Yaratıcı ve nokta atışı yapılabilecek E-Ticaret Yöntem ve Uygulamaları geliştirmek işletmelere büyük avantaj sağlamaktadır. Hedeflenen kullanıcı kitlesi sadece web sitesini değil aynı zamanda işletmeyi de ziyaret etmesi gerekiyor.

İşletmenin web sayfasına bağlanan ziyaretçiye yönelik gerçekleştirilen her hizmet ana hedefe yönelik olmalıdır. Siparişin alınması ve ödemenin gerçekleştirilmesi süreci alt adımlara bölünebilir ve bu alt adımlar kullanıcıların bulundukları web sitede alışveriş yapmalarının nedenini oluşturur. Sipariş noktasına kadar gelen ziyaretçinin siparişi gerçekleştirme e-ticaret’ in başarısını göstermektedir. E-ticaret’ in gerçekleştirilmesi güçlü uygulamalarla desteklenerek gerçekleştirilmelidir.

Google Uygulamaları

Google, internet üzerinde yazı, görsel, video ve akademik tarama gibi çeşitli alanlarda hizmet veren bir arama motorudur. Arama motoru olmasının yanında, e-posta hizmeti verme ve dünya haritası kullanımı gibi birçok çeşitli özellik ve uygulamayı içinde barındıran halka açık bir şirkettir(Google.com).Alt bölümde, Google’ın e-ticaret faaliyetleri için sağlamış olduğu AdWords, AdSense ve Analytics uygulamalarına göz atalım.

● Google AdWords

Google’ ın sunmuş olduğu bir reklamcılık hizmetidir.AdWords ile reklam veren kullanıcıların reklamları aranan kelimeyle ilişkilendirilerek;Google arama sonuçlarının en üstünde çıkmaktadır. Words uygulamasında görüldüğü üzere maksimum altı reklam yan yana görülebilmektedir. Google’ ın gelirlerinin %90’ ını reklam hizmeti oluşturmaktadır. Uygulamanın kullanımı için, öncelikli olarak reklam vermek istenilen anahtar kelime ve uygulama bedeli olarak bir bütçe belirlenir. Bunun yanında, reklamların gösterileceği ülke, şehir gibi seçimlerle birlikte reklamların gösterileceği gün ve saat gibi tarihsel seçimlerde yapılabilir.

Google reklamları arama sonuç sayfasında görüntülemek için herhangi bir para talep etmemektedir. Kullanıcı reklamı tıkladığında ücretlendirme gerçekleşmektedir. Tıklama başına maliyetlendirme yapılan uygulamada, tıklama başına belirlenen ücret toplam ödemeden düşülür. Toplam tıklama oranı, açılış sayfasının kalitesi ve anahtar kelimenin reklamla olan düzeyi Google’ ın vereceği kalite puanını belirleyen faktörlerdir.

Kalite puanı, belirlenen tıklama başına maliyet rakamıyla çarpılarak aramalarda üst sıralarda yer alınmasını sağlar.e ilişkilendirilerek;Google arama sonuçlarının en üstünde çıkmaktadır. Words uygulamasında görüldüğü üzere maksimum altı reklam yan yana görülebilmektedir.Google’ ın gelirlerinin %90’ ını reklam hizmeti oluşturmaktadır. Uygulamanın kullanımı için, öncelikli olarak reklam vermek istenilen anahtar kelime ve uygulama bedeli olarak bir bütçe belirlenir. Bunun yanında, reklamların gösterileceği ülke, şehir gibi seçimlerle birlikte reklamların gösterileceği gün ve saat gibi tarihsel seçimlerde yapılabilir.

E-Ticaret Yöntem ve Uygulamaları

●Google AdSense

Google AdSense, bireysel ya da kurumsal olarak sahip olunan web sitelerinde site içeriğiyle
ilgili reklamlar yayınlanabilmesini sağlayan uygulamadır.Reklam içeriği, metin ya da görüntülü olarak olabilir. Google AdSense, Google Adwords uygulamasıyla birlikte bir bütünü oluşturan iki parçadan biridir.

Google üzerindenreklam vermek isteyenler bu uygulamaya başvurmalı ve başvurularının kabul görmesi gerekmektedir. Kabul görüldükten sonra, Google tarafından sağlanan kodlar web sitesine eklenerek reklamların gösterilmesi sağlanabilir ve gelir elde edilebilir.
Gösterim başına gelirin yüzdesi düşüktür. Asıl gelir kaynağı tıklama başına olandır. AdSense
sistemine kayıt olmak kolaydır fakat sonrasında onay süresi 1 hafta civarı kadar sürebilir.AdSense programına kayıt olabilmek için, AdSense program politikaları çerçevesinde, kumar içerikli olmayan, teknik yeterlilikleri sağlayan ve içerik olarak tatmin edici bir web sitenin olması gereklidir.AdWorks uygulamasında,Google kazanç sağlarken, AdSense uygulamasında web site sahipleri reklamlar üzerinden kazanç sağlayabilmektedir.

●Google Analytics

Google’ ın ücretsiz hizmetlerinden biri olan Analytics’ e web sitesi kayıt edilerek ayrıntılı
kullanıcı istatistikleri takip edilebilmektedir. Bu web sitesi bireysel yada ticari olabilir. Google Analytics, kullanıcıların web sitesini nasıl bulduğu ve sitedenasıl gezindiğini 80’ den fazla raporla gösterebilmektedir.Analytics, Adwords ve AdSense ile entegre çalışabilmektedir.Uygulama aracılığıyla, ziyaretçilerin web sitesini nasıl daha iyi kullanabileceği ve ticaretin daha verimli nasıl yapılabileceği gibi konularda birçok önemli bilgi elde edilebilmektedir


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin