Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Firmanın sattığı ürün ve hizmetlerin tedarik, stok planlaması, fiyatlandırılması, rekâbet takibi ve satış ve pazarlama stratejilerinin yönetimini içeren süreçlerdir. E-ticaret yönetimi bir e-ticaret sitesinin sattığı ürün veya ürün grupları, ürün yöneticileri veya kategori yöneticileri tarafından yönetilir. Lojistik, ürünlerin taşıması, envanteri, depolaması, idaresi ve paketlemesini kapsayan süreçler bütünüdür. İnsan gücü, araç ve fiziki depolama alanı gerektiren lojistik işlemleri firmalar için önemli masraflar yaratmaktadır. Özellikle yatay modelde çalışan firmalar günümüzde tedarikçi firmalar üzerinden XML ile ürün ve stok göstererek lojistik maliyetlerini minimuma indirmektedirler. Hazır e-ticaret paketleri, yönetim panellerinde birçok ana tedarikçinin XML’ini kullanıma hazır olarak sunmaktadır.

E-Ticaret Yönetimi

Tedarik Zinciri Yönetimi

E-ticaret yönetiminde satılan iki temel unsur ürün ve hizmettir. Eğer satılan şey bir ürünse, bunun üretiminin ve/veya tedariğinin planlanması gerekir. Tedarik zinciri yönetimi genel olarak müşteriye doğru ürünün, doğru zamanda, doğru yerde ve doğru fiyatla ulaştırılması, satıcı tarafından bu işlemlerin en düşük maliyetle gerçekleştirilmesi amacını kapsayan, malzeme, bilgi ve para akışının entegre şekilde yönetilmesini içerir. 90’lardan önce tedarik yönetimi temel anlamda ürünün tedariği, depolanması ve sevki aşamalarından oluşan bir süreçti.

Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, artan müşteri sayısı ve rekabet sonucunda tedarik zinciri yönetimi aşamaları ve yönetimi daha fazla strateji gerektiren bir alan haline geldi. Üretici olmayan bir firma için ürünlerin tedariği doğrudan üretici, dağıtıcı veya toptancı kanallarından birinden sağlanabilir. Müşterilere ürün devamlılığını sağlamak adına ürünlerin teminini birden fazla tedarikçi üzerinden sağlamak daha akılcı olacaktır.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin