Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Günümüzde e-ticaret sitesi yönetmek istiyorsanız kesinlikle bu alanda profesyonel olmanız gerekir. Sitenizi kurduktan sonra hiçbir şey yapmadan satış olmasını beklemek, aramalarda üst sıralara çıkmak ya da marka olmak söz konusu değildir.

Eğer sizin sektörden bir firma çok başarılı olmuşsa, bunu nasıl yapmış, stratejileri neymiş araştırmalı ve ona göre kendinize yol çizmelisiniz.

Şimdi  E-TİCARET SİTESİ YÖNETİMİ İÇİN BİLİNMESİ GEREKEN ÖNEMLİ 10 maddeyi

sizlerle paylaşacağız.

1.  E-ticaret sitesi yönetimi pazarı takip edip sektörde nelere ihtiyacınızın olduğunu araştırın. Planlarınızı bu doğrultuda yapmanızı öneririz.

2. İçerik girişleri bir site için oldukça önemlidir. İçeriğiniz, siteyi dolu göstermeli, insanları almaya yönlendirmeli, kaliteli ve açıklayıcı olmalıdır. Bu nedenle içerik girişi yaparken profesyonel olmak gerekir. Bu yüzden ürünlerinizi eklerken yardım alabilirsiniz.

3. Kategori yönetimini doğru yapmak çok önemlidir. Ürünleri eklerken kategorileri doğru ve dikkat çekici oluşturmak gereklidir. Çanta kategorisinde sadece çantalar yer almalı ve sattığınız ürüne ilişkin kategori açıklamaları kullanıcıların karşısına çıkmalıdır.

4. Reklamlar çok önemlidir. Sattığınız ürüne uygun reklam yapmalı ve  insanların duygularını öne çıkaracak reklamlara öncelik vermelisiniz. Bunun için bir ajansla  anlaşarak sizin için çalışmalar yürütmesini isteyebilir ya da sosyal mecralardan yardım alabilirsiniz.

5. Belirli aralıklarla ürün verileri güncellemeli, doğru stok, doğru fiyat, doğru içerik kullanıcılara doğru bir şekilde sunulmalıdır. Bunun için gelişmelerin takibini iyi yapmalıyız.

6. Kullanıcılara kampanyaları hatırlatmak, doğum günlerini kutlamak ya da özel günlerinde hediyeler vermek için mailler göndermelisiniz. Bu durum kullanıcıları size daha da yaklaştıracak ve sitenize olan dönüşüm sayısını artıracaktır.

7. Etkili bir müşteri ilişkileri politikanızın olması gerekmektedir. Kullanıcıların isteklerine ve şikayetlerine önem vermeli, bunlar doğrultusunda kendinizi yeniden düzeltmeli ve isteklere uygun çözümler sunmalısınız. Müşteri ilişkilerinizin etkili olması size her zaman kazanç sağlayacaktır.

e-ticaret sitesi yönetimi

8. Gizlilik ve güvenlik bir sitenin olmazsa olmaz unsurlarındandır. Kullanıcılar size güven duyması ve sizden alışveriş yapması için kişisel bilgilerini hangi güvenlik sistemiyle koruduğunuzu onlara aktarmalısınız.

9. Sitenizden satın alınan ürünün teslimat kontrolünü iyi yapmalısınız. Bir ürünü kullanıcıların satın alması o sürecin bittiği anlamına gelmez. Aksine yeni başladığı anlamına gelir. Ürünün teslimat aşamasında müşterilerinizi bilgilendirmeli, müşterinizin eline geçene kadar durum takibi yapmalısınız.

10. Raporlama, analiz ve hedef planlama yapmanız gereken son madde. Sitenizde, en çok satılan ürünler, en  çok yorum alan ürünler, en çok satılan ürünler ve site ziyaret istatistiklerine göre yeni stratejiler belirlemeli, kampanyalar, hediye çekleri ve indirim kuponları bunlara göre yönlendirilmelidir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin