Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-ticaret Siteniz İçin Rakip Analizleri

E-Ticaret Siteniz için Rakip Analizlerinin faydaları?

Rakip analizi aynı pazarda bulunan şirketlerin başarıyı yakalamak için hangi yöntemlerden faydalandığı, hangi yollara başvurarak satışlarını arttırma yoluna gittiği gibi konuları ifade etmek için yapılan araştırmalar ve tanımlamalardır.

 

Dijital pazarlama platformunda rakip analizini ifade edecek olursak; rakip isimlerin arama motorlarında (Google, Yahoo, Yandex gibi) arama sonuçlarında ilk kısımlarda gelmek üzere yapmış oldukları çalışmalar, yöntemler, pazarlama ve seo taktikleri gibi konuların yer aldığı ve anahtar kelimelerin belirlenerek sürecin bu skilled tanımlandığı bir çalışmadır. Rakip analizi yapılmak istenirse belirli bir aşamada gidilmesi gerekir.

 

Daha önce bunları uygulayan e-ticaret şirketleri için bu adımlar oldukça kolay ve uygulanması mühimken bu işi daha önce hiç yapmamış ya da sektöre yeni girecek firmalar içinse elzem ve gerekli bir çalışmadır.

Rakip analizi aşamaları;

En başta sitenizin sektörü neyse ne iş yapıyorsanız arama motorlarında hangi kelimelerle çıkmak istiyorsanız o kelimelere karar verin yani anahtar kelimelerinizi yaratın,

Sitenizde yer alan içerikler yani fotoğraflar, açıklamalar, makaleler, ürün içerikleri, beden tabloları, hikayeniz, amacınız vs. gibi size ait firmanızı yansıtacak her şey size ait yani özgün olsun, kopya içerikler arama motorlarında her zaman altta listelenmenize neden olacaktır,

Site tasarımı konusu hep akıl karıştırır. Kullanıcılar rengarenk, karmakarışık ya da kendilerine zor gelen sepete ya da ürüne hemen ulaşamayacakları bir tasarım istemezler.

Onlara güven verecek firmanızı yansıtacak basit ve hemen alıma yönelecekleri bir tasarım seçebilir ya da tamamen kullanıcıların zihinlerinde kalmanıza hitap edecek özel bir tasarım uygulayabilirsiniz,

Sosyal medya çalışmaları hep arka plana atılan bir gereklilik olarak görülür. Sosyal medya hesapları haftada bir değil günde bir sürekli etkileşim içinde olmalıdır.

Bazen kampanyalar bazen hediyeler bazen indirimler yapılarak kullanıcıların takibi sıcak tutulmalıdır. Rakipler hep izlenmelidir,

Backlink siteye gelen dış seo açısından önemli bir taktikdir. Diğer e-ticaret firmalarından aldığınız linkler sayesinde arama motorlarında rakiplerinizden bir adım önde gelebilirsiniz.

 

Yukarıda bahsettiğimiz çalışmalar rakip analizi çalışmalarıdır. Sitenize faydaları oldukça fazladır. Hem sürekli güncel kalmanıza, hem arama motorlarında ön planda olmanıza, satışlarınızı arttırmanıza, kullanıcı sayınızı arttırmanıza, iyi bir seo puanı almanıza kullanıcılar açısından güven kazanmanıza ve buna benzer daha çok sayıda faydası mevcuttur.

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin