Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-ticaret Siteniz İçin Mobil UygulamaE-ticaret Siteniz İçin Mobil Uygulamaya İhtiyacınız Var Mı? E-ticaret firmalarının mobil uygulamalara önem vermesi gerekir.

 

Alıcılar e-ticaret sitelerini mobil üzerinden geziyor ve sıklıkla kullanılıyor.

 

Mobil ziyaret arttıkça mobil uygulama kullanımları da artmaya başlıyor. Bu nedenle de e-ticaret firmaları mobil uygulamaya yönelmeye başlıyor.

 

E-ticaret Siteniz İçin Mobil Uygulamaya İhtiyacınız Var Mı?

MOBİL UYGULAMA

Firmanız için ilk önce mobil uygulamaya ihtiyacınız var mı ona karar vermeniz gerekiyor.

 

Mobil uygulamaların size her zaman yararı olmayacaktır. Mobil uygulamaya yatırdığınız bütçenin karşılığını almanız ve geri dönüşler sağlamanız gerekmektedir.

 

Mobil uygulama yaptırmak zorunda da değilsiniz. İş modelinize göre mobil uygulama gerekir. Fakat mobil uygulamalar her iş modeli için uygun olmayacaktır.

 

İŞ MODELİ

Tüketiciler akıllı telefonlarında genellikle sık olarak kullandıkları uygulamayı silmezler. Fakat çoğu zaman kullanmadığı uygulamaları da telefonlarında barındırmak istemezler.

 

Akıllı telefonlara sahip tüketiciler gün içerisinde sosyal medya hesaplarını kullanıyor, maillerini kontrol ediyor ve internet üzerinde geziniyor. Reklamlar karşılarına geldiğinde tıklayıp firmaların sitelerine yönlendiriliyorlar.

 

Günlük ihtiyaçları karşılayacak ürünler satıyorsanız ve sitenizden alışveriş yapan bir alıcı yine sizi tercih ediyorsa eğer mobil uygulama sizin ve alıcılar için oldukça yararlı olacaktır. Fakat aynı müşteriyi tekrar sitenize çekemiyorsanız mobil uygulamanızı indirmelerini sağlamak zor olacaktır.

 

Emlak veya C2C sitelerinin iş modelleri de mobil uygulama kullanabilir.

 

Alıcılar veya tüketiciler bu sitelerde ilan verebilir yada 2.el satışlarını yapabilirler.

 

Yemek firmaları da mobil uygulamayı kullanarak akıllı telefonları üzerinden sipariş verebilirler.

 

Giyim veya teknoloji üzerine olan bir sitenin mobil uygulamasının kullanılması daha olanaksızdır. Kişisel zevklere göre satılan ürünlerin, sürekli aynı tüketici tarafından alınması biraz zordur.

 

E-ticaret Siteniz İçin Mobil Uygulamaya İhtiyacınız Var Mı?

MOBİL UYGULAMA DEZAVANTAJLARI

Mobil uygulamalarının birtakım dezavantajları da vardır. Kullanıcılar bazen akıllı telefonları çok fazla uygulama indirmek istemeyebiliyorlar. Uygulamanın sitedeki gibi kolay ve anlaşılır olması gerekiyor.

 

İNDİRMEK

Mobil uygulamayı alıcılar indirmek zorunda olduğundan dolayı tercih etmeyebilirler ve bu da sizi sınırlandırır. Uygulama indirilmediğinde de alıcılarla iletişime geçmeniz zorlaşır.

 

MAALİYET

Mobil uygulamaya sahip olmak istediğinizde de bütçenizi buna göre ayarlamalısınız. Çünkü maliyeti oldukça yüksek olabilir.

 

Mobil uygulamayı kullanıma geçirdiğinizde de e-ticaret firmanızı tanıtmak için bazı reklamlar vermek isteyeceksiniz. Bu nedenle reklamlar içinde ayrıca bir bütçe ayırmanız gerekecek.

 

İŞLETİM SİSTEMİ

Mobil uygulamaları her işletim sisteminde aynı şekilde kullanamazsınız. Her bir işletim sistemi için ayrı bir tasarım ayrı özellikler yapmanız gerekecektir.

 

İOS için bir uygulama yaptığınızda ANDROİD ‘lerde aynı şekilde çalışmaz. Hatalara neden olabilir. Windows işletim sistemi için de bir uygulama yaptırmanız gerekiyor.

 

GÜNCELLEME

Uygulamaları yaptırdığınızda uygulama her zaman o şekilde kalmayacaktır.

 

Uygulamanız için özellikler geliştirip güncelleme yapmanız gerekecektir. Siteniz üzerinde yaptığınız her özelliği uygulamalarınıza da geçirmelisiniz.

 

İşletim sistemleri de güncelleme yaparlar sizin yaptığınız güncellemelerin bunu desteklemesi gerekmektedir. Bu nedenle uygulamalarınız biraz daha efor sarf etmeniz gerekecek ve bu sizin hem bütçenizi zorlayacak hem de zamanınızı kısacaktır.

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin