Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-ticaret Sitemi Nasıl Popüler Hale Getirebilirim?

Araştırmalara göre, Türkiye’de bilgisayar ve internet kullanımı giderek artmakta. Bununla birlikte internet kullanıcılarının alışveriş alışkanlıkları da değişmiş, online mecralardan alışverişe olan rekabet artmıştır.

 

Artan rekabet de e-ticaret sitelerini alternatif öne çıkma yöntemleri aramaya yönlendirmiştir.

E-ticaret Sitemi Nasıl Popüler Hale Getirebilirim?

Peki, rekabetin bu denli yoğun olduğu sosyal medya mecralarında, e ticaret sitemizi öne çıkarmak için ne gibi yollar izlemeliyiz?

• İlk olarak paylaşımın psikolojisini öğrenerek işe başlamalısınız.

 

• Sosyal mecralar mağaza vitrini değildir. İnsanlar ürün değil, duygu paylaşır. Bu yüzden sosyal mecralarda ürün paylaşımlarınızı en az seviyede tutmaya çalışın. Markanızı sosyal medyada kullanıcılardan biriymiş gibi göstermeye gayret edin.

 

• Sosyal medya paylaşım butonlarının yeri oldukça önemlidir. Araştırmalara göre, kullanıcıların % 25’i sosyal medya paylaşım butonunu, ürünün yakınında gördüğü için satın alma işlemini gerçekleştirmemiştir.

 

 

• İnsanlar psikolojik olarak çoğunluğa ayak uydurmaya yatkındır. Bu yüzden sevildiğinizi ya da tercih edildiğinizi göstermekten çekinmeyin. Sosyal medyadaki bilinirliğinizi kullanmak otomatik olarak bu bilinirliğinizi ve tercih edilme sayınızı artıracaktır.

E-ticaret Sitemi Nasıl Popüler Hale Getirebilirim?

• Sosyal mecralarda paylaştığınız içeriklerin, herkes tarafından destek görmesini bekleyemezsiniz. Sizi destekleyenler olduğu gibi karşı çıkanlarda olacaktır. Bu durum sizi endişelendirmesin, tepkiler alıyorsanız ulaştığınız kitle de artıyordur.

 

 

• Sosyal medya instagram vs. kullanacağınız ürün görsellerine özen göstermelisiniz. Web sitenizde kullandığınız ürün görselini direkt olarak sosyal medyada paylaşırsanız, bu durum sizin işinizi kolaylaştırır ancak kitlenizi de kaçırabilir.

 

E-Ticaret sitenizin popülaritesini artırmak için sosyal medyada çekiliş, yarışma ve kampanyalar paylaşabilir ve bunların sonucunu web sitenizde açıklayarak ziyaretçi sayınızı artırabilirsiniz.

 

• Sitenize kullanıcıların katılabileceği içerikler koymak E-Ticaret sitenizin en etkili sosyal medya aktivitelerinden birisidir. Bırakın takipçilerinizde sizin için bir şeyler paylaşsın. Bu durum hem aidiyeti hem de popülariteyi artırır ve ürünlerinizi sizden önce takipçileriniz pazarlamasına katkı sağlar.

 

E-Ticaret siteleri için bilinmesi gereken şeylerden birisi de artık ürün bazlı pazarlamadan çok marka bazlı pazarlamanın kazandırdığıdır. Bu yüzden markanızı ön plana çıkaracak toplumsal sorumluluk projelerine imza atarak, topluma değer veren ve katkı sağlayan bir marka haline gelmeniz markanızın değerini artıracaktır. Unutmayın ki sosyal medya bir zorunluluk değil.

 Peki sosyal medya olmadan popüler hale getiremez misin?

Bir çok reklam yöntemi var araştıralım bunu  bir fırsattır. Hamlelerinizi doğru yaparak web sitenizi istediğiniz seviyeye getirebilir, kazancınızı bu doğrultuda artırabilirsiniz.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin