Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-Ticaret Siteleri İçin Backlink Kullanımı

E-Ticaret Siteleri İçin Backlink Kullanımı

E-Ticaret siteleri için çok büyük önem arz eden backlinkler aslında, diğer siteler ile bağlantılı linkler olarak adlandırılan, sitenizin içerik bakımından zengin olduğunu ve diğer kullanıcıların ziyaret sıklığıyla ön plana daha da çok çıkan ve site trafiğinizi olumlu yönde etkileyen bir arka plak faktörü de olsa, başta Google olmak üzere pek çok arama motoru ve arama botları için oldukça önemlidir, çünkü yapay olarak gerçek kişiler tarafından gönderilmeyen backlinkler pek çok arama motoru tarafından reddedilir.

 

 Google Gibi Arama Motorlarının Backlinkleri Önemsemesinin Nedeni

Arama içeriğine, anahtar kelimeye en uygun sonucu ilk sayfalarda kullanıcıya sunmak istemesinden kaynaklanıyor. Bunun yanında, sadece aramanın anahtar kelime ile alakalı olmasının ötesinde, siteler arasında aramaya en uygun, en faydalı, en örnek teşkil eden bir veriyi paylaşmak istemesinden geliyor, bunun için backlink denilen, arka bağlantı diye türkçe’ye çevirebileceğimiz, aslında bir nevi referans sistemine dayandırıyor.

 

Arama motorları için, sitenizde bulunan backlinklerin işlevi ve önem katsayısı aynı değildir. Sizin siteniz için backlink veren sitenin PageRank oranı, sayfa ziyaret oranı ne kadar yüksek ise size verilen backlink o kadar sizin için değerli oluyor. Başta Google olmak üzere bu backlinkleri 1-10’a kadar hiyerarşik bir şekilde kodluyor.

Tüm bu bahsettiklerimiz bir forum, blog vb siteler için önemli olsa da E-Ticaret siteleri için çok daha önemli oluyor. Çünkü sayfanıza ziyaret eden kişi sayısı sizin ticari ilişkinizi doğrudan etkilemektedir.

Reklamların ticaret siteleri için hayati bir rolü olsa da en az reklamlar kadar backlinklerin de görevi çok önemlidir. Reklamların aksine, reklamlara ödenen masrafları göz önünde bulunduracak olursak, diğer sitelerden gelen referanslar bu maliyetlere yardımcı niteliğindedir.

Başka sitelerin sizin ticaretiniz için bağlantı vermesi, kapsamlı, net, ve kaliteli bir içeriğinizin olmasından geçmektedir. Bunun için site içerisindeki bilgileriniz güncel, ulaşılabilir tutmanızın yanı sırasında tüm bunlar için sizin için uygun yazılımları kullanmanız gerekmektedir. Aksi halde sitenizde programsız, içeriğe uygun olmayan bir yapılanma ile kaliteli bir trafik oluşturmanız pek mümkün olmayabilir.

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin