Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Düzenlemeleri

E-ticaret seo düzenlemeleri oldukça önemli bir etkendir. Ürün arayan kullanıcıların size ulaşabilmesi Google arama motorunda üst sıralarda yer almanızla ilişkilidir.

Domaininizin önemli bir anahtar kelime içermesi, büyük bir sıralama faktörüdür. Ayrıca, aranan anahtar kelimeler sonuçlar sayfasında kalın gösterildiğinden, domaininizin hedef anahtar kelimelerinizden birini içermesi sitenizin dikkat çekici olmasına yardımcı olabilir.

seo

URL

E-Ticaret Sitenizin domaininin ötesinde, bireysel sayfa URL’leriniz de bu sayfaların sıralana bilirlik özelliklerinde bir rol oynar. İlk ve en önemlisi, URL’leriniz, sayfadaki içerikle ilgili gerçek kelimeler içermelidir – harflerin ve rakamların rastgele dizeleri değil.
Ancak, URL’lerinizi kısa ve basit tutmak da önemlidir. Aslında, bir araştırmaya göre kısa URL’lerin daha yüksek sıralamalar ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Sitenize yeni sayfalar ekledikçe, her birinin kısa, açıklayıcı bir URL’ye sahip olduğundan emin olabilirsiniz.

Başlık Etiketleri

Adından da anlaşılacağı gibi, başlık etiketi sayfanın başlığını tanımlar.
Bu etiket sayfanın neyle ilgili olduğunu tanımlar ve arama sonuçlarında görünecek ilk şeydir. Sitenizdeki sayfaları optimize ederken, her birinin benzersiz, açıklayıcı bir başlık etiketi olmalıdır. Bu ayrıca kullanıcılara arama sonuçlarda sayfanıza tıklamak isteyip istemediklerine karar vermelerine yardımcı olabilir.

Başlık oluşturma ve önemi hakkında daha detaylı açıklamayı SEOLOG Blog sayfasındaki Başlık <title> Oluşturma makalesinde inceleyebilirsiniz.

seo

Meta Açıklamalar

Meta açıklama sayfanın içeriğinin kısa bir özetidir ve sayfanın başlık etiketinin altında arama sonuçlarında görünen kısımdır. Meta açıklamalar, sıralamalara doğrudan etki etmese de, kullanıcıların sayfanızı tıkladıklarında neler beklemeleri gerektiğine dair daha iyi bir fikir edinmelerine yardımcı olabilirler. Bu, iyi yazılmış meta açıklamaların tıklama oranlarınızı artırabileceği ve arama sonuçlarında sıralanan her bir sayfanız üzerinden daha fazla trafik çekmenize yardımcı olabileceği anlamına gelir.

seo

Site Haritası

Site haritası adından da anlaşılacağı gibi, sitenizin haritasıdır. Bu harita kullanıcılar için tasarlanmamıştır, ancak arama motorlarının sayfalarınızı daha etkili bir şekilde taramasına yardımcı olur. Böylece, bir tane site haritası oluşturmak sitenizin düzgün bir şekilde dizine eklenmesine yardımcı olabilir.

Site Hızı

Kullanıcılar bir sayfanın yüklenmesi için birkaç saniyeden fazla beklemek istemez. Sonuç olarak, site hızının kullanıcı deneyimi üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bu, sitenizin yüklenmesinin üç saniye sürmesi durumunda, trafiğinizin neredeyse üçte birini kaybedebileceğiniz anlamına gelir.

Site Mimarisi

Sitenizin organize ve yapılandırılmış şekli, arama motoru tarayıcılarının içeriğinize erişme ve anlama konusunda önemli bir rol oynar. İdeal olarak, böyle bir şeye benzeyen bir hiyerarşi planlamanız gerekir: Bu, tarayıcılara sitenizdeki hangi sayfaların en önemli olduğunu ve birbirleriyle nasıl bağlantılı olduklarını daha iyi anlamasını sağlar. Ziyaret ettiğiniz sitelerin çoğunun, tarayıcının adres çubuğunda domainlerinin yanında yeşil renkli “Güvenli” diye yazılı küçük bir kilit simgesi olduğunu fark etmiş olabilirsiniz.

E-ticaret SEO hakkında diğer makalelerimiz.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin