Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-ticaret ve Sanal Pos İşlemleri

E-ticaret ve Sanal Pos İşlemleri ödemelerin site üzerinden hızlı şekilde online olarak yapılmasını sağlayan bir ödeme şeklidir. Son dönemde kullanıcılar zamandan tasarruf etmek için sanal posla ödeme yoluna gitmektedir. Doğal olarak e-ticaret site sahipleri de müşterilerine kolaylık ve çeşitlilik sağlamak için bankalarla iş birliği yoluna giderek sitelerine sanal pos entegrasyonları sağlamaktadır. Bunun yanı sıra bankalarla sizin için işbirliği yoluna giden ve size birden çok sanal pos imkanı sağlayan Paypal, Payu, Iyzıco, Ipara vb. firmalarda bulunmaktadır.

E-ticaret ve Sanal Pos İşlemleri

E-ticaret ve Sanal Pos İşlemleri kişi ya da firmalar tarafından sancılı bir süreç olarak nitelendirilse de kurallara göre ilerlendiği müddetçe süreç oldukça hızlı ilerlemektedir. Kredi kartı kullanımdaki yaygınlaşma ve kullanım sıklığının artması da firmalarında bu imkanı kullanıcılarına sunmasını zorunlu hale getirmektedir. Bazen yüksek meblağlar bazen de küçük tutarla taksitli ödeme yoluyla kredi kartı ile  ödenmektedir. Sadece sunduğunuz sanal pos değil sunacağınız diğer banka posları da sizin satış potansiyelinizi etkilemektedir. Bu nedenle tek bankayla değil birden fazla banka ile çalışmalı, müşterilerinize taksitle ödeme seçeneğini sunuyor olmalısınız.

 

RGS Yazılım e-ticaret paketlerinde Pro paket ve üzeri tüm paketlerde sanal pos imkanı müşterilerine sunulmaktadır. Aynı zamanda bunun yanı sıra sizin için sanal pos imkanı sağlayan firmaları da entegrasyonları yapılmaktadır.

E-ticaret ve Sanal Pos İşlemleriE-ticaret ve Sanal Pos İşlemleri

E-ticaret ve Sanal Pos İşlemleri için sanal pos sağlayan firmaların ya da sanal pos alacağınız bankaların siteyle ilgili sizden bazı istekleri olacaktır. Bu istekler tamamlandığı ve onaylandığı zaman sanal poslarınız için gerekli işlemleri başlatılmaktadır. E-ticaret ve Sanal Pos İşlemlerinizi 5 adımda gerçekleştirebilirsiniz.

Peki bu 5 madde nelerdir ?

  1. SSL (Güvenlik) Sertifikanız; Sitenize gelen kullanıcılarınızın ya da müşterilerinizin alışverişleri sırasında kart bilgilerini şifreleyen ve yüksek güvenlikli alışverişe olanak sağlayan sistemdir. Bankanıza sanal pos başvurunuzu gerçekleştirmeden önce sitenize SSL sertifikanızın alınmış olması gereklidir. Sertifika kurulumunuzu dilerseniz kendinizde kontrol edebilirsiniz. Sitenize giriş yaparken uzantınız https://www.siteadiniz.com şeklindeyse yani https uzantılı olarak giriş yapıyorsanız SSL sertifikanız sitenizde aktif olarak kullanımda demektir. Eğer bu şekilde giriş yapamadıysanız firmanızla görüşerek SSL sertifikalarını almalarını dile getirebilirsiniz.
  2. Karşılıklı Sözleşmeler ve Ödeme; SSL sertifikası sitede aktif edildikten sonra sitede yer alan sözleşme ve diğer müşterileri etkileyen ilgili sayfaları doldurmanız gerekmektedir. Bankalar sanal pos sağlarken bu sayfaların dolu olup olmadığını kontrol etmektedir. Üyelik ve alışveriş ile ilgili kısımlar banka tarafından test edilecek ve detaylı olarak incelenecektir. Bu nedenle panelinize giriş yaptıktan sonra Bilgi Sayfaları kısmından sözleşme ve siteyle ilgili bilgilerinizi düzenleyebilirsiniz.
  3. Ürün ve Kategori Kontrolleri; SSL sertifikası ve gerekli sözleşmeleri doldurdunuz. Şimdi sıra sitenize ürün ve kategorilerinizi eklemeye geldi. Bankalar tarafından sitede ürün olmayışı ya da az sayıda ürün yer alması olumsuz olarak algılanmaktadır. Bu sebeple ürün ve kategorilerinizi girmeniz bankalar iş birliğinizi kolaylaştıracaktır.
  4. Şube Başvuruları; Tüm bu süreçler hazırsa başvurularınızı yapabilirsiniz. Hangi banka ya da bankalardan pos almak istiyorsanız o banka ya da bankaların herhangi bir şubesine başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru esnasında bankaların sizden doldurmanızı isteyecekleri bir form bulunmaktadır. Bu formlarının bir kısmı sizinle ilgili sorular bir kısmı altyapı sağlayan firmanızla ilgili sorulardır. Formu doldururken firmadan da gerekli bilgileri talep edebilirsiniz.
  5. Sanal Pos Aktivesi; Banka başvurunuzu yaptıktan sonra bankadaki ilgili birimler sitenizle ilgili incelemeler ve testlerini gerçekleştireceklerdir. Olumsuz herhangi bir durum görülmediği taktirde 10-15 gün içerisinde sanal posunuzun onaylandığına dair banka tarafından maili almış olacaksınız. Süreçle ya da maddelerle ilgili bir eksiklik saptandığında ise banka sizi bu konuda uyaracak, eksiklerinizi tamamlamanızı isteyecektir. Gerekli kodlar banka tarafından iletildiği takdirde bir gün içerisinde pos kurulumlarınız altyapı sağlayan firma tarafından sitenize entegre edilmektedir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin