Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Hali hazırda e-ticaret paketlerinin yanında son zamanlarda revaçta olan ve e-ticaret paketlerinin karşılayamadığı istek ihtiyaçları karşılayacak yeni çözümler olarak E-ticaret projeleri karşımıza gelmektedir. Bazen yeni bir altyapı bazen de e-ticaret paketlerine özel ek modüller sayesinde tamamlanan e-ticaret projeleri daha çok büyük ölçek bazen de orta ölçekli firmaların tercih ettikleri projelerdir.

 

E-ticaret Projeleri

E-ticaret projelerine karar vermeden önce şirketlerin ya da şahısların cevaplamaları gereken bazı sorular yer almaktadır. Firma ya da şahıslar bu sorulara cevap verdikleri ve gerekli araştırmaları yaptıkları müddetçe e-ticaret projelerinin hayata tutunmaları çok daha kısa bir zaman diliminde gerçekleşmektedir. Bunun yanında SEO ‘nun ya da reklam çalışmalarının önemli bir etken ve göz ardı edilmemesi gereken bir madde olduğunu eklemeden geçemeyiz.

E-ticaret Projeleri

Peki, bir e-ticaret projesine başlamadan önce hangi sorular yanıtlanmalı ve çözüme kavuşturulmalıdır öncelikle hep beraber bir göz atalım;

  1. Projedeki hedef kitlesi kimlerdir?
  2. Projede ulaşılmak istenen satış miktarı (ciro) nedir ?
  3. Proje altyapısı ne olmalıdır ve kaç kişi yer almalıdır?
  4. Proje için belirlenen reklam bütçesi ve giderler nelerdir?
  5. Firmanın piyasada ki Pazar payı nedir?

Firmalar ya da şahıslar için proje başlangıcında bu sorular iyice analiz edilmeli ve gerçek rakamlarla e-ticaret projeleri hayata geçirilmelidir. Eğer firmalar ya da projeler için bu sorular etken madde değilse isteklerinizi karşılamak için hazır e-ticaret paketlerinden de faydalanabilirsiniz.

Senaryonun bu şekilde işlediğini ve e-ticaret projesine ihtiyacınız olduğunu düşünerek devam edecek olursak firmaların proje başlangıcında ne adımlar atması gerektiğini ve firmaların ya da şahısların bu adımlarda nasıl bir eylemde buluncaklarını inceleyelim şimdi de;

  1. Proje İhtiyaçlarının Analizi

İstenilen e-ticaret projesi ile ilgili firmalar projede ilgili kişi ya da kişilerle toplantı düzenleyerek firma istek ve ihtiyaçlarını ortaya koyarlar. Projenin detayları, altyapının belirlenmesi, yazılımsal talepler ve modüller, gerekli entegreler ve uygulamaların kullanım amaçlarının saptanması gibi düzenlemeler altyapı sağlayan firma ve proje isteyen firmanın ilgili kişi ya da kişileri tarafından belirlenir.

 

 

 

  1. Altyapı Sağlayan Firmanın Ön Araştırmaları

Ortaya konan istek ve ihtiyaçlar altyapı sağlayacılar tarafından detaylı olarak incelenir, gerekli analizler yapılır. Bunun arasında sunucu ihtiyaçları, yazılımda kullanıcılacak kodlar ve gerekli yazılımsal incelemeler yer almaktadır. Aynı zamanda projede yapılacak bir entegrasyon varsa entegre olunacak firmalarla toplantılar yapılarak ön maddeler belirlenir.

  1. Projenin Plan Tanımı

Proje isteyen firma altyapı sağlayıcı firmaya onay verdikten sonra çalışmalar başlamaktadır. Firma tarafından yapılacak maddelerde iş dağılımı yapılmakta ve bunun için bir zaman dilimi belirlenmektedir. Örnek olarak; Entegresi yapılacak firmalardan gerekli entegrasyon kodlarının alınması, düzenli işleyişi ve entegrasyonla ilgili iki taraflı testlerin tamamlanması ve onaylanması vb.

  1. Proje Tamamı ve Teslimatı

E-ticaret projesinde yer alan maddeler gerekli iş dağılımının ve testlerinin tamamlanmasından sonra proje altyapı sağlayan firma tarafından karşı tarafın ilgili kişi ya da kişilerine sunulmaktadır. Projeyle ilgili karşı tarafın istek ve düzenlemeleri varsa bunlar alınmakta yoksa projenin teslimatı şartlar ve düzenlemeler doğrultusunda teslim edilmektedir.

Proje adımları tamamlandıktan ve teslimatı yapıldıktan sonra firma reklam faaliyetlerini ya da SEO çalışmalarını başlatarak e-ticaret projelerini hayata geçirmektedirler. Pazar araştırmaları ve iyi bir altyapı firmasıyla siz de sektörde yer alan rakiplerinizin arasında katılabilir, rekabete kendi adınızı kazıyabilirsiniz.

Özel e-ticaret projeleriniz için bizimle irtibata geçebilir, detaylı bilgi alabilir ya da sadece sorularınızı yanıtlandırabilirsiniz. Unutmayın her şey sizinle başlar ancak e-ticaret sağlayıcılarla devam eder.

Karar sizin..


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin