Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

 

E-ticaret Pazarında Açık Hava Reklamlarının Yeri

E-ticaret şirketleri alanı gereği pazarlama çalışmalarını dijital ortam üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu şekilde hem bulundukları dijital ortamlardan hem de hedef kitlelerine daha yakından isabet etmektedirler. Bu şekilde hem geri dönüş oranları ortaya konmakta hem de daha düşük maliyetler de tanıtımlar oluşturulmaktadır. Peki ancak e-ticaret sektörünü göz önüne alarak Ülkemizde toplam perakende oranı hala % 2 ye çıkmamışken e-ticaret pazarlamasında geleneksel alanları yok saymak ne kadar doğrudur? Dijital alanlar üzerinden reklam vermek hem daha verimli hem de düşük maliyetlidir fakat geleneksel alanların pazarlama etkinliği de yaşam boyu dijital kanallara yönelen insanlar içinde oldukça etkili görünmektedir.

E-ticaret Pazarında Açık Hava Reklamlarının Yeri

Bu gücün en önemli nedeni, kullanıcıların dikkatinin dağılmasına neden olacak etkenlerin uzak olmasından kaynaklanmaktadır. Son zamanlarda internet benzeri reklamlardan meydana gelen bu alanlarda odak noktamız her oldukça az sürede hem de reklam bakma oranımız oldukça minimum seviyededir. Fakat geleneksel kanallar sizin reklam görmek aklınızda yokken bir anda karşınıza çıkan ve daha maksimum fiyatlara neden olsa da etkili olan reklamlardır. Bu durumda geleneksel reklamlar vasıtasıyla daha uzun süre akılda kalan reklamlar yaratılmış olur, Marka imajı sağlanır, Sadık müşteri kitlesi dışında yeni kullanıcılara ulaşma olanağı sunar.

E-ticaret Pazarında Açık Hava Reklamlarının Yeri

Son zamanlarda özellikle otobüs üstünde yer alan reklamların artmasıyla birlikte şirketler açık hava reklamcılığına yönelmeye başlamışlardır. E-ticaret sektörünü göz önüne alarak oranlara ilişkin analiz sonuçlarına varmak kanısında Clear Channel Türkiye iletişim müdürü Rosita Habib Çavdar Türkiye’ de ki açık hava reklam ödemelerinde ki payının 2014 senesinde % 0,01’ ken 2015 senesin de % 0,08’ e yükseldiğine dikkat çekmek istemiştir.

E-ticaret şirketleri içinde açık hava reklamlarına en çok rağbet gösteren şirketler sahibinden.com, buldumbuldum.com, enuygun.com, Boyner, hopi, tasit.com, oto.net,ciceksepeti.com ve N11.com olarak bilinmektedir. İlk dört de yer alan şirketlerin otobüs reklamlarını da Beşiktaş, Sarıyer ve maslak tarafında seçmiş oldukları ifade edilmektedir. Pazar içinde sahip olduğu pay % 1’ in üstünde yer alan diğer şirketlerinde reklam faaliyetlerinin birden çok görüldüğü söylenmektedir. Durak ve otobüs reklamlarında ki payda oldukça yüksek seyrederken e-ticaret sektörünün daha çok otobüs giydirme reklamlarına yöneldiği verilerle desteklenmektedir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin