Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-ticaret NedirE-ticaret Nedir? Ne Değildir? Ticaret kavramının, teknolojinin gelişmesiyle beraber elektronik ortama taşınmasıyla, son zamanlarda karşımıza sıklıkla çıkıp ve hayatımıza tümüyle dahil olan bir kavramdır.

 

Ürünlerin veya hizmetlerin elektronik ortam sağlayıcıların yardımıyla satışını ve dağıtımını gerçekleştirmek mümkündür. Bu ürün ve hizmetlerin kapsama alanına; sağlık, eğitim, kamuoyuna paylaşım yapmak ve bilgilendirmek gibi pek çok geniş kavramı sığdırabiliriz.

 

Ürünü satacak olan birey veya kurumlar için yararları ise; maliyetinin daha düşük ve ürünün daha ulaşılabilir olmanın yanında, küresel piyasaya açılması ve ürünleri hakkında güvenilir yeterlilik ve stok sayısına ulaşabilme ve tüm bunların üstünde, tüm bu faaliyetler için fiziksel ticarete göre daha az maliyet harcaması oldukça önemlidir.

 

E-ticaret Nedir? Ne Değildir?

E-ticaret, genel olarak, internet aralığıyla tamamen dijital ortamda yapılan ürün, hizmet ve bilgi alış-verişlerin tamamına verilen ve açılımının da elektronik ticaret olarak literatürde yer alan geniş ticaret platformudur.

 

Fakat e-ticaretin gelişmesiyle birlikte kafalarda pek çok soru işaretleri de yer almaya başladı. İnternet üzerinden yapılan ticaretin E-Ticaret olarak adlandırılmasının ötesinde, bunun içine neleri dahil etmesi gerekebileceğinin de saptanması gerekmektedir.

 

Özet olarak, “internet üzerinden yapılan ticari faaliyette, eğer sattığınız ürünün veya hizmetin karşılığında gelir veya kar elde ediyorsanız” bu e-ticarete dahil olur ve vergilendirilmesi gerekmektedir. Bunun için, kısaca birkaç bilgi sunarak e-ticaret tanımının daha  da sağlamlaştırılmasında yardımı olmaya çalışacağız.

 

E-ticaret sitesi kurarak ürün satışı gerçekleştirmek, ilan sitelerinde mağaza açarak, ürün satışında bulunmak,Twitter, Instagram ya da Facebook üzerinden ürün satışı yapmak, dernek, kurum yararına bağış toplamak amacıyla ürün satışında bulunmak, dijital ortamda kullanılabilen ve üret karşılığı dağıtılan dosya veya dokümanların satışı gibi hizmetler e-ticaret kavramının içine dahil olmakta ve vergilendirilip faturalandırılması gerekmektedir.

 

E-ticaret Nedir? Ne Değildir?

Bunların aksine, sadece hizmet amacıyla, yardım toplamak ( vikipedi gibi ücretsiz hizmet sunmanın yanında gelen yardımları da kabul ediyor olmak), sanal ortamda kullanılan dosya veya dokümanların ücretsiz olarak dağıtımı e-ticaretin içeriğine dahil olmamaktır.

 

Özetleyecek olursak, amacınız sadece kar ve gelir elde etmek, kazanç sağlamak amacıyla  yapacağınız her işlen yasal olarak vergiye tabii olmaktadır, ve e-ticarete dahil olmanın ötesinde, ticari bir faaliyet barındırmaktadır.

 

Fakat bir kazanç, gelir veya kar gütmeksizin, sadece yardım ve bağış toplamayı hedef ediniyorsanız bu işlemler e-ticarete dahil olmamakta ve herhangi bir vergilendirmeye tabii tutulmamaktadır.

 

 

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin