Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-TİCARET NEDİR?E-ticaret nedir? Sorusuna kısaca elektronik ticaretin kısaltılması olup internet ortamında yapılan ticari ilişkilerin bütününe denir. 1995 yılında internetin ev ve işteki bilgisayar kullanıcılarına hitap etmesiyle birlikte yepyeni bir sanal dünyanın kapısını açıldı. İnternetin iş ve finans dünyası açısından sunduğu en önemli avantaj ise e-ticaret siteleri olmuştur.

 

Bilgisayarlar arası kurulan network ortamı bir ülkedeki işletmeyi dünyanın öteki ucuyla görüştürebilmektedir. Hem ekonomik açıdan büyük ölçüde tasarruf edilmekte hem de bu işlemler bir klavye tuşuna basmak kadar hızlı olmaktadır. Bu nedenle e-ticareti internet ortamında yapılan mal ve hizmetlerin alışverişi olarak tanımlamak mümkündür.

 

Bu ticaretin bir özelliği de yazılım programları sayesinde kendini güncelleyip geliştirmesidir. Ayrıca e-ticaret sadece online alışverişi öngörmez, ayrıca satış sonrası teknik servis konusunda da gerekli altyapıya sahiptir. Reklam açısından internetin klasik yöntemlerden farklı ve çok hızlı ulaşabilme özelliği de, e-ticaretin yaygınlaşıp kabul görmesinde etkili olmuştur.

 

Türkiye’deki e-ticaret anlayışı ise dünyadakine benzer sistemle çalışmaktadır. Dünyada e-ticaret modelleri şunlardır. İşletmeden tüketiciye e-ticaret (B2C), Tüketiciden tüketiciye e-ticaret (C2C), İşletmeden işletmeye (B2B), İşletmeden kamu kurumlarına (B2G), Tüketiciden kamu kurumlarına yani devlet kuruluşlarına (C2G)’dir. B2B’ye verilecek örnek çok popüler olan Çin kökenli Ali baba sitesidir.

 

Yatay bir hizmet anlayışına sahiptir. C2C içinse eBay ve Rakuten örnek verilebilir. B2C için Hızlı al, Hepsi burada örnek sitelerdir. C2C ise çok kullanıcıya sahip diğer bir platformdur. Buna ülkemizden örnek verirsek; Gitti gidiyor, Sahibinden popüler sitelerdir.

 

Ülkemiz için konuşulursa, B2C fazla gelişmemiştir. Aynı şekilde B2B siteleri hem dış ülkelerde hem ülkemizde çok rağbet görür. B2B özellikle dış ticaret işlemlerinde büyük imkânlar sunmaktadır.
RGS Yazılım firması ise çeşitli e-ticaret paketleri sunmaktadır. Paketleri Basic, Pro, Platinium, Maxi ve Enterprise’dir. Detaylarına bakıldığından bunlar arasından herkese uygun seçenekler bulunmaktadır. Güvenilir bir sistemle çalışmaktadırlar. Arama motoru açısından da güçlü bir teknik altyapı söz konusudur.

 

Ayrıca çok sayıda hemen kullanmaya uygun e-ticaret tasarım desteği sunmaktadır. E-ticaret sitesine sahip olarak müşteri portföyü de artmaktadır. Güvenli, hızlı ve sorunsuz e-ticaret paketleri fiyat açısından da uygundur. Aynı zamanda satış sonrası teknik destek hizmeti de sunulmaktadır.

 

E-TİCARET NEDİR? konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Siz de E-TİCARET NEDİR? konulu makalemize eklemek istedikleriniz ya da makalemiz hakkında düşünceleriniz için bize [email protected] mail adresimizden ulaşabilirsiniz.

 

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin