Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Çapraz Satış Nedir?

İngilizcesi cross selling olan çapraz satış, şirketlerin müşterilerin satın aldıkları ana ürünün yanında o ürün ile ilgili farklı bir ürünü daha satarak satışlarını artırmalarını sağlayan bir satış tekniğidir.  E-ticaret sitelerinde genellikle çapraz satış tekniği kullanılır. Bunlar çoğu zaman tamamlayıcı ürünler veya benzer ürünler olabilmektedir.

Bir ürüne baktığımızda, incelediğimizde, hakkında araştırma yaptığımızda veya satın alma kararı vererek sepete eklediğimizde, sistem bize “bu ürünü alanlar şunu da aldılar” , “bu ürünleri incelediniz mi?” veya “Bunlarda ilginizi çekebilir” diye ürün seçeneklerin çıkması aldığınız ürüne uygun olabilecek alternatifleri sunarak daha fazla satış yapabilirsiniz. Belirli bir miktar üzerinde alışveriş yaptığımızda ücretsiz kargo opsiyonu tanımlayarak daha fazla ürün alınmasına yönelik teşvik edebilirsiniz.

Örneğin ana ürün olarak cep telefonu satın alan müşterinize, aldığı telefon modeline uygun olan kılıf veya aksesuar önerilerinde bulunarak ya da tamamlayıcı ürün olarak göstererek daha fazla ürün satabilir ve satış oranlarınızı yükseltebilirsiniz veya ana ürün olarak cep telefonu satın alan müşterinize, benzer ürünler başlığı altında alacağı cep telefon modeline yakın diğer ürünlerini göstererek çapraz satış tekniği uygulamış olursunuz.

E-ticaret Müşterilerine Çapraz Satış Önerileri


Çapraz satış taktikleri ile e-ticaret sitenizde kullanabileceğin yöntemler bulunmaktadır.  Çapraz satış yöntemleri çapraz satışları doğurur. Çapraz satış yöntemlerini siz e-ticaret kullanan müşteriler için sunmaktayız.

Çapraz Satış Önerileri

Adet İndirimi
Adet indirimi ile e-ticaret sitenizde sattığınız bir ürünün belirlediğiniz miktar üstünde alışveriş yapan müşterilerinize özel fiyat uygulayabilirsiniz. Adet indirimi alanı ve özelliği ile RGS Yazılım müşterilerinin satış oranların artmasını sağlamaktadır.

Çapraz Promosyon

Çapraz promosyon ile müşterilerinizin satın aldıkları ana ürünün yanında tamamlayıcı ürünleri indirimli şekilde indirimler oluşturarak satışlarınızın artmasını sağlayabilirsiniz. Çapraz Promosyon alanı ve özelliği ile RGS Yazılım müşterilerinin satış oranların artmasını sağlamaktadır.

Benzer Ürünler
Ana ürün yanında satın alınabilecek ana ürün ile bağlantılı ürünü, ana ürünün bağlı olduğu kategorideki diğer indirimli vb. ürünleri veya ana ürünü tamamlayıcı diğer ürünü ürün detay sayfanızda benzer ya da ilgili ürünler başlıkları altında ürünlerinizi görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede sepet oranlarınızı yükseltmenize yardımcı olabilmektedir.

Sepete Özel Fırsatlar
Sepet adımında alışveriş yapan müşterinize ek indirimler ya da indirimli alabileceği farklı ürünleri sunarak sepet oranlarınızı arttırmaya yardımcı olacak diğer bir çapraz satış yöntemidir.

Pop-Up Kullanımı
Pop-up ile herhangi bir kategorinizde, ürün detay sayfasında, arama ve marka sayfasında sürpriz pop-uplar oluşturup çıkararak ziyaretçilerinizin dikkatini çekebilirsiniz. Herhangi bir kategorideki veya üründeki indirimleri içeriğe uygun olacak şekilde pop-upla sunabilirsiniz.

RGS Yazılımın gelişmiş ve gelişmeye devam eden kampanya yönetimi, sepete özel fırsatlar, çapraz promosyon alanı ve adet indirimi özellikleri vb. özellikleri ile e-ticaret sitenizin satış oranlarını arttırabilir ve daha etkili olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin