Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-Ticaret mal ya da hizmetlerin dağıtım, satış, reklam, fatura, ödeme gibi fonksiyonların sanal ağlar üzerinden gerçekleştirilmesi işlemidir. E-Ticaret kısaca açıklayacak olursak geleneksel ticaretin online ortama taşınmış halidir. Malların ya da hizmetlerin tüketicilere en kısa yoldan ulaştırılması için alınan siparişlerin tüketiciyi zorlamadan hızlı bir şekilde yerine getirilmesi, satın alma işleminde üst düzey güvenliğin korunması, tüketici tarafında kaliteli bir deneyim sağlanması, geliştirilebilir ve esnek bir yapıda olması e-ticaretin amaçları arasında yer almaktadır.

E-Ticaret Modelleri Hakkında

E-ticaret modelleri nelerdir;

  • Şirketler arası elektronik ticaret (B2B- Business to Business)
  • Şirket – tüketici arası elektronik ticaret (B2C- Business to Customer)
  • Şirket- kamu arası elektronik ticaret (G2B- Guvernment to Business)
  • Tüketici- Kamu arası elektronik ticaret (G2C- Guvernment to Customer)

E-ticaret Modelleri Hakkında

Türkiye’ de sık olarak karşımıza çıkan e-ticaret modelleri B2C ve B2B olarak bilinir.İki model arasındaki en temel fark hedef kitlesidir. B2B e-ticaret modelini tercih eden şirketler firmalar arası e-ticaret yaparken, B2C e-ticaret modelini tercih eden şirketler müşterilere hizmet sunmaktadır. E-Ticaret sitelerinin bazı temelleri ve yol alması gereken yöntemleri vardır. Bunlar;

Alan adı seçimi;Kullanıcıların kolay ve akılda kalıcılığını sağlayacak bir alan adı olması, içinde anahtar kelimesinin yer alması, kısa ve öz olması şeklinde şartları sağlayan alan adı seo açısından da sitelere oldukça faydalı olacaktır.E-Ticaret Modelleri Hakkında

Sunucu; E-ticaret sisteminizi Dünya’ ya açmak için oldukça güvenli ve koruyucu bir sunucunuzun olması gerekmektedir.

Ödeme Alternatifleri; E-ticaret sistemlerinde satış işleminin gerçekleşmesi için ödemenin alınması gerekir.Kullanıcılara ne kadar çok ödeme yöntemi sunulursa satışlar o kadar çok artacaktır.

E-ticaret Altyapısı: E-ticarete adım atmak isteyen girişimcilerin akıllarına en çok takılan, en çok araştırma yapmaları ve sonucunda karar vermeleri gereken konu seçilecek yazılım firmasıdır. Son zamanlarda artan yazılım firmaları, rekabet ve sunulan seçenekler e-ticarete adım atan kişilerin kafalarını yorsa da firmalar en kaliteli ve en güvenli yazılımı tercih etmelidir.

SSL Sertifikası;

Tasarım;Firmaların ya da şirketlerin yaptığı çalışmaları anlatan, kaliteli ve şık bir tasarım olmalıdır.

Kullanıcıların sitede aradıkları en önemli özelliklerden biri SSL Sertifikasıdır. SSL’ in olması o sitede güvenlik önlemlerinin olduğunu göstermektedir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin