Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-Ticaret siteleri firmaların hedef kitlelerine ulaşmalarını sağlayan en önemli pazarlama araçlarıdır diyebiliriz.

Bu nedenle şirketin kurumsal kimliğini tam olarak yansıtması gerekir. Kullanılan renklerin önemi renk seçiminde E-Ticaret sitesinin hizmet verdiği sektör ve amacı bu yolda büyük bir yer kaplamaktadır.

 Buna uygun olmayan renk seçimi sitenizin ziyaretçileri oranı üzerinde olumsuz bir etki bırakacaktır.

Örneğin çevreci bir kurum ya da kuruluş veya buna benzeyen bir sektöre ait E-Ticaret sitesi yaptıracaksanız hakim olan  rengin yeşil olması ya da hijyeni temsil eden mavi rengin sağlık kuruluşlarında kullanılmasının, kamu kuruşları için dinginlik uyandıran daha koyu renklerin (bordo, lacivert gibi) tercih edilmesi E-Ticaret siteniz için yararlı olacaktır.

Kullanılan renklerin önemi, renk seçiminde çevrimiçi ziyaretçiler için demografik yapıda önemli bir unsurdur. Genç bir kitleye hitap edecek bir E-Ticaret sitesi ile, yaşı daha ileri kesime hizmet verecek E-Ticaret sitesinde kullanılacak renkler farklılık gösterecektir.

E-Ticaret sitelerinin genel olarak hakim olduğu renkleri inceleyelim,

Markaların Seçtiği Renkler

Yapılan araştırmalarda yaklaşık 100 büyük marka logosunda mavi renk tercih etme oranı %33’ten fazla olurken ikinci sırada yaklaşık %30 ile kırmızı, üçüncü sırada %28 ile gri yer alıyor. Ayrıca kullanılan renklerin önemi renklerin gücünden yararlanmak isteyen büyük markaların neredeyse hepsi bir ya da iki rengi bir arada kullanmayı tercih ediyor.

Kullanılan Renklerin Önemi ve Anlamları

– Mavi: Güven ,huzur  ve sakinliği andıran mavi, genel olarak devlet kurumlarının siteleri ile birlikte sağlık alanında satış yapan e-ticaret sitelerinde kullanılır.


– Kırmızı: Canlılık, mutluluk, hareketlilik gibi kavramları simgeleyen kırmızı, birçok büyük marka tarafından tercih edilir. İlgi görme, dikkat çekme gibi özellikleri sayesinde harekete geçirici ve uyarıcı etkisi bulunduğu için özellikle fast-food firmaları ve yemek ile ilgili diğer e-ticaret siteleri tarafından tercih edilmektedir. McDonalds vs. gibi.


– Yeşil: Çevreyi, doğa hayatını yansıttığı için genellikle yardım kuruluşları ve çevreci örgütler tarafından tercih edilmektedir. E-ticaret sitelerinde de genellikle gıda ve organik ürünleri satışı yapan  firmalar tarafından kullanılır. Ayrıca dinsel ürünlerin ve hizmetlerin sunulduğu e-ticaret siteleri de yeşil renge ağırlık verir.


– Beyaz: Güvenin ve asaleti simgeleyen beyaz, genellikle background rengi olarak tercih edilmektedir. Saflık, ferahlık ve temizlik gibi anlamları olan ve  evlilik ürünleri satan e-ticaret sitelerin en çok tercih ettiği renk olurken ilaç ve sağlık firmaları ve kurumsal e-ticaret siteleri de beyaza ağırlıklı olarak yer verilir.


– Turuncu: Baskın, kararlı, agresif bir renk olan turuncu, satın alma ve üye olma üzerinde oldukça etkilidir. Birçok farklı sektör için hem e-ticaret hem de logo rengi olarak tercih edilebilir.


– Siyah: Okumayı zorluğu ve gözü yorması sebepleri ile çok sık tercih edilen bir renk değildir. Fakat özel ürün ve hizmetlerin sunulduğu e-ticaret siteleri, yani niş pazarlamada kullanılabilir.

E-ticaret Sitesi İçin Renk Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler


– Renkler kullanıcılar üzerinde çok etkili olsa da bir e-ticaret sitesinde iki ya da üç renkten fazlasının kullanılmaması gerekir. Çok sayıda rengin bir arada kullanılması, göz yoracağı için kullanıcıları E-Ticaret sitesinden uzaklaştırabilir.


– E-ticaret sitesinin background  tamamen beyaz olursa belli bir oranda göz yorabilir. Bu nedenle kemik rengi gibi beyaz tonları ya da grinin beyaza yakın tonları tercih edilebilir.


– Canlı renkleri daha çok öne çıkmasını istediğiniz alanlarda kullanabilirsiniz. Satın al, sipariş ver, ödeme yap, izle gibi butonlarda ilgi çekici renk kullanımı, kullanıcıların tercihleri üzerinde etkili olabilir.

– E-ticaret firması, marka tanınırlığı, markanın öyküsü ve güven sağlamak için tüm platformlarında aynı renkleri kullanmalıdır. Mobil uygulamadan sosyal medya hesaplarına kadar her alanda aynı renk kullanımı, sizin renginizi göre kullanıcılara markanızı çağrıştırır.


– Hedef kitleye ve ürün/hizmet yelpazesine uygun renkler tercih edilmeli. Gelinlik/Nişanlık satışı yapan bir e-ticaret sitesinin siyah ya da kahverengi yerine beyaz tonları tercih etmesi, marka ve sektör ile daha uyumlu olacaktır.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin