Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-ticaret İşletmecileri İçin Müşteri Memnuniyeti

E-ticaret İşletmeleri İçin Müşteri Memnuniyeti; Online satışlarda hedef kitleyle doğru ilişkiyi kurmak son derece önemlidir. Elbette her sektör için hedef kitlenin kullanıcı davranışları farklılık gösterebiliyor. Ancak genel olarak e-ticaret müşterilerinin ve henüz online alışveriş deneyimi yaşamamış müşteri potansiyelinin E-ticaret sitelerinden bazı ortak beklentileri de bulunmaktadır. E-ticaret işletmeleri için ve müşteri memnuniyeti; kullanıcıların bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapma kararını etkilediği gibi aynı zamanda tekrarlayan alışverişleri de beraberinde getiriyor. Bu durum e-ticaret sitelerinin de ortak müşteri beklentilerini belirlemesi ve sonrasında hizmetlerini buna uygun hale getirmesi önemli hale geliyor.

E-ticaret İşletmeleri İçin Müşteri Memnuniyeti

Şık ve sade bir tasarım

Karmaşık kategori yapısı, göz yoran renkler ve görseller e-ticaret sitelerinin müşteri kaybetmesine neden olabiliyor. Bu durum, aynı zamanda marka ve ürünlerle ilgilenen ziyaretçilerin dahi sitede geçirdikleri süreyi kısaltıyor; bu nedenle sepet ortalamasında düşüş meydana gelebiliyor.

E-ticaret işletmeleri için müşteri memnuniyeti müşterinin e-ticaret sitenizi incelemesini, ürün ve kategorilere çok daha kolay bir şekilde ulaşarak ziyaretlerinin alışverişe dönüşmesini istiyorsanız, sadece ve şık bir e-ticaret sitesi tasarımıyla beğeni toplayabilirsiniz. Bu şekilde, markanızın ve dolayısıyla ürünlerinizin öne çıkmasını sağlayabilir, müşterilerinize kolay alışveriş deneyimi sunabilirsiniz.

Kaliteli görsel içerik

Görsel içeriklerin e-ticaretteki önemi yüksektir. Bu nedenle, ürünlere dair görsellerin alternatifli ve yeterli olması gerektiği kadar aynı zamanda kaliteli olması da büyük önem taşıyor. Dolayısıyla e-ticaret işletmeleri için müşteri memnuniyeti profesyonel çekimler yapıldığından ve ürünlerin anlaşılır bir şekilde görüntülendiğinden emin olmanızda fayda var. Her açıdan çekilmiş, ebatlarını net bir şekilde gösteren, ürün yaklaştırma özelliğine sahip bir ürün sayfası sunarak müşterilerinizin hem güvenini kazanabilir hem de satın alma kararını önemli ölçüde olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Ürün açıklamaları

Ürün açıklamalarına eksiksiz bir şekilde yer vermeniz, satış sayfalarında müşterilerinizin satın alma kararını kısa sürede vermelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca eksik tanımlamalar ve yetersiz kalan açıklamalar, marka ve ürüne karşı güveni sarsabilir; müşteri sadakatini zedeleyebilir. Bu nedenle e-ticaret işletmeleri için müşteri memnuniyeti ürünler hakkında müşterilerinizin ihtiyacı olabilecek tüm bilgilere yer vermeye, e-ticaret paketinizle geniş ürün varyant tanımlama özelliklerine sahip olmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Güvenli bir ödeme sayfası

E-ticarete mesafeli duran internet kullanıcılarının e-ticaret sitelerinin ödeme konusunda güvenilir olmadığı algısı etkili oluyor. Eğer sayfanızı ziyaret eden ve henüz e-ticaret müşterisi olmayan kullanıcılara ödeme sayfanız aracılığıyla güven verebilirseniz, onları ilgilendikleri ürünleri satın almaya yönlendirebilirsiniz.
Ödeme sayfasında alternatif ödeme seçenekleri sunabilirsiniz. Ayrıca ödeme sayfasını son derece sade ve pratik ödeme yapılabilecek şekilde kurgulayabilir, böylece onların görüntüleme sorunları yaşamadan güvenli bir şekilde ödeme yapmalarını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde daha önce online alışveriş yapmamış kullanıcıları da ikna edebilir ve yeni e-ticaret müşterileri kazanma fırsatı yakalayabilirsiniz. Örneğin Garanti BBVA vb. bankaların güvenli ödeme sayfaları bakabilirsiniz.

Alternatif kargo seçenekleri

Siparişi oluşturduktan sonra bazı e-ticaret siteleri müşterilerinin kargo takibi yapmasına olanak tanımıyor. Tek seçenek sunarak oluşturulan zorunluluklar, müşterilerin alışverişten vazgeçmesine ve ürünleri sepette bırakıp sayfayı terk etmesine neden olabiliyor.
Eğer e-ticaret siteniz üzerinden müşteri memnuniyetini sağlamak ve tüketicilerin alışverişlerini keyifli bir şekilde tamamlamalarına yardımcı olmak istiyorsanız, tıpkı ödeme sistemlerinde olduğu gibi kargo için de müşterilerinize seçenekler yaratabilirsiniz. Ayrıca, kargo takibi için siteniz üzerinden yönlendirmeler sunabilir, böylece müşterilerinizin kargo takibi için sitenizi tekrar ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin