Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası
E-ticarete başlamak için öncelikle internet üzerinde satacağınız ürünü seçmelisiniz. E-ticaret’te, “ürün=fikir”dir. Başlı başına bir ürün hiçbir anlam ifade etmez. İnternet üzerinden ürünün satılabilmesini asıl sağlayan şey, fikirdir. Sanal ticaret yapmak isteyip e-ticaret nasıl kurulur diye merak edenler ve e-ticarete geçtikten sonra işini büyütmenin yollarını arayanlar için oluşturduğumuz e-ticaret bilgileri alanından sizlere faydalı olabilecek bilgilere ulaşabilirsiniz. e ticaret işi nasıl yapılır diye düşünüyorsanız öncelikle e-ticaret adımları, iş fikrinizi ve planınızı belirlemelisiniz. Bir şirketiniz varsa faaliyetlerinize online ticaret, e satış gibi alanları eklemeniz yeterli olacaktır. Şirketiniz yoksa şahıs ya da sermaye şirketi kurmak ile işe başlayabilirsiniz.
E-Ticaret Adımları

Elektronik Ticaret Adımları

Şirket kurma zorunluluğun çıkış noktası online satışlarınızı faturalandıracağınızdan dolayı vergi mükellefi olma şartının aranmasıdır. Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS), hizmet sağlayıcısı ve aracı hizmet sağlayıcıların kayıt altına alınmasını, E-ticaret verilerinin toplanması ve bu verilerin işlenerek istatistiksel verilere dönüştürülmesi amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş olan bilgi sistemidir. 11.08.2017 tarihinde yürürlüğe giren ‘’Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi Ve Bildirim Yükümlülükleri Hakkında Tebliğ’’ ile bahsi geçen hizmet sağlayıcılarının ve aracı hizmet sağlayıcıların yıl sonuna kadar bu sisteme kaydolma ve bildirimde bulunma zorunluluğu getirilmiştir.

E-ticaret, bir satış platformudur. Mevcut şirketiniz üzerinden fatura keser ve ödeme kabul edersiniz. Tüm ticari sorumluluğunuz şirketiniz üzerinden gerçekleştirilir. Ancak öncelikle, ciddi bir planlama ile başlamak gerekir. Bu planlamanın içeriğinde ise şu önemli unsurlar düşünülmeli. E-Ticaret Adımları:

Fikir süreci

Her ürünün satılması için nedenlerinizin olması gerekir. Bu neden, ürünün kolay bulunamaması veya cazip ödeme imkanları vb. gibi avantajlar olabilir. Bu sayede kolayca tanınabilir ve büyük satış rakamlarına ulaşabilirsiniz.

Tedarik süreci

Satmak istediğiniz ürünün, nasıl temin edileceğini ve teslim edileceğini belirlemelisiniz. Stok tutabilir ya da akıcı bir satış prensibini benimseyebilirsiniz. Burada önemli olan, satış sonrasında ürünün sağlıklı bir şekilde, en kısa zamanda, kusursuz olarak müşterilerinize teslim edilmesini temin etmenizdir.

Ödeme süreci

Ödeme işlemlerinin güvenli bir şekilde yapıldığını müşterilerinize hissettirecek teknoloji ve güven ortamını oluşturmalısınız. Sanal ödeme yöntemleri PayPal vb. kullanılabilir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin