Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Ticaret dünyasında e-ticaret en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. E-ticaret, genel olarak bir ürünün alım-satım işlemlerinin internet ortamında yapılması olarak ifade edilir.

Bilişim ve İletişim Teknolojileri(ICT), kurumlar ve bireyler arasında bir etkileşim oluşturmak için e-ticaret marketing’e dahil edilmiştir. Ve bunun sonucunda internet erişimine sahip dünya nüfusunun yaklaşık yarısı, istedikleri anda diledikleri yerden online alışveriş yapmayı tercih etmeye başlamıştır.

E-ticaret marketing birçok şekilde gerçekleşebilir. Örneğin dünyada e-ticaretin önemi; kurumlar arasında(B2B), kurumlar ile tüketiciler arasında(B2C) ve kurumlar ile devlet arasında(B2G).

Dünyada E-Ticaretin Önemi

İçerik Pazarlama Yöntemi

E-ticaret ile uğraşan herkesin bağlı kalması gereken bir planı olmalıdır. Kişiler, müşteri çekebilmek için hangi stratejileri uygulayacaklarını önceden belirlemelidir. (Blog, infographic, video vb.) Burada bahsettiğimiz bir strateji belirleyip körü körüne ona bağlı olmak değildir. Aynı zamanda trendlere ayak uydurarak güncel de kalmalısınız.

E-mail Marketing

Herhangi bir teklifin ya da indirimin mevcut ve potansiyel müşterilere bildirilmesini sağlamak amacıyla kullanabilecek en iyi yöntemlerden bir tanesi hala e-postalardır. Ayrıca mevcut ve potansiyel müşterilerinizin bir reklamınızı tıklama ihtimali, e-postalarını kontrol etme ihtimalinden çok daha düşüktür.

Sosyal Medya

Sosyal medya, müşterilerin tercihlerini ve davranışlarını gözlemleyebilmenin en iyi yoludur. Facebook, Twitter, Google+ ve Pinterest gibi sosyal ağlar, herkesin akıllı telefonlarından ya da bilgisayarlarından kolaylıkla ulaşabilecekleri platformlardır.

Kişiselleştirme Stratejisi

Mevcut ve potansiyel müşterilerinizle iletişime geçme amacıyla e-postaları kullanıyorsanız, e-postalarınıza isimlerini de eklediğinizden emin olun. Böylelikle müşterileriniz ilgili tekliflerin kendilerine özel olduğunu hissedecektir.

Orijinal İçerikler Üretin

Orijinal içerikler üretmek e-ticaret için bir zorunluluktur. Orijinal içeriklerin orijinal olmayanlara göre trafik yakalama ihtimali çok daha fazladır. Böylelikle müşterileriniz markanız ya da siteniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaktır.

E-ticaret’in Avantajları

 

Uygun Koşullar ve Kolaylık

Dünyada E-Ticaretin Önemi uygun koşullara sahip olması ve oldukça kolay olmasıdır. Oldukça kullanıcı dostudur ve bilgi almak isteyen müşterilerinizin sadece bir tık uzağındadır.24 saat aktiftir ve yerel değildir. Bu sayede dünyanın her yerinden müşterileriniz olabilir.

Detaylı Ürün Bilgileri

E-ticaret sitelerinin çoğu bir ürünü tanıtırken hem resimler hem de ayrıntılı açıklamalar sunar. Böylelikle müşterilerinizin ürünün kalitesini anlamak konusunda eli güçlenir.

Arama Motorları

Günümüzde e-ticaret web siteleri sürekli artmaktadır. Bu yüzden arama motorlarında görünerek ve iyi sıralamalara sahip olarak daha fazla müşteriye ulaşmalısınız.

Ayrıntılı Garanti Bilgileri

Online bir satın alım işlemi öncesinde müşteriler genellikle orijinalliği ve garanti bilgilerini kontrol ederler. Bu yüzden bu bilgileri onlara sunduğunuzdan emin olmalısınız. Fiziksel mağazaların bu bilgileri her zaman sunmadığını düşünürsek bu durum sizin lehinize olacaktır.

Envanter Yönetiminin Maliyetini Azaltır

Envanter yönetiminin otomatikleşmesi ile birlikte e-ticarette stok malların maliyeti daha düşük olur ve aynı zamanda riskler de daha azdır.

Yetki Sahibi Olmak Daha Kolaydır

Bir e-ticaret işletmesinin kurulum maliyeti fiziksel bir mağazaya nazaran çok daha düşüktür. Ayrıca bir e-ticaret marketing sitesinin lisansını ve gerekli izinlerini almak da fiziksel mağazaya göre çok daha kolaydır. Faturalandırma işlemleri ve envanter yönetimi genellikle otomatikleşmiştir. Böylelikle emek maliyeti de düşer. Tüm bunları bir araya getirince modern ticarete göre çok daha verimlidir.

Dünyanın Her Yerine Satış Yapabilme İmkânı

Fiziksel mağazaların coğrafi olarak belli sınırları vardır. Hatta fiziki küçük işletmeler büyük firmalar ile rekabet edemez ve iş dünyasından silinir. Fakat bu durum küçük e-ticaret mağazaları için geçerli değildir. Sağlam stratejiler ile küçük e-ticaret mağazaları bile çok büyük işler başarabilir.

Ekonomi

E-ticarette altyapı ödemeleri ya da sigorta gibi önemli külfetlere katlanmak gerekmez. Bu yüzden ürünleriniz ya da fikirleriniz için kullanabileceğiniz daha fazla paranız olur. Bunun yanına başarılı pazarlama stratejileri de eklerseniz e-ticaret web sitenizin trafiğini önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Çoklu-site İmkânı

E-ticaret ile yeni bir şube açmak oldukça kolaydır. Fiziki olan yeni mağazaların tekrar kurulum maliyetleri olsa da bir e-ticaret mağazasının böyle bir masrafı olmaz.

Kapıda Ödeme

Dünyada e-ticaretin önemi web sitelerinin birçoğu bu geleneksel ödeme seçeneğini sunuyor. Böylelikle müşteriler ürünü teslim aldıktan sonra ödemeyi evlerinden, iş yerlerinden vb. adreslerinden yapabiliyor.

Banka Ödemeleri

Dünyada e-ticaretin önemi web sitelerinin en büyük avantajlarından bir diğeri de banka kartı ya da kredi kartı ile ödeme seçeneği sunuyor olmalarıdır.

Diğer Avantajlar

E-ticaretin ayrıca dijital cüzdan gibi yeni avantajları da mevcuttur. Sonuç olarak e-ticaret yeni, modern ve ileriye dönük bir ticaret yöntemidir. Hemen bir e-ticaret web sitesi açarak trafik üretmeye ve haliyle gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin