Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Shopping cart icon

ABD, Almanya, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Çin, Fransa, Güney AFRİKA, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsveç, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika ve Türkiye’ de son üç aylık dönemde internet ortamı üzerinden ve fiziksel mağazalardan alışveriş yapan 13 bin 133 bin kişinin katılmasıyla Accenture tarafından gerçekleştirilen Dijital Tüketici Eğilimleri Araştırmasına ilişkin sonuçlar medyayla paylaşılmıştır.

 

Araştırma konuları arasında hazır giyim, kullanıcı elektroniği, yüksek katlı mağazalar, indirim-toptan-marketler ve gıda perakendecileri, ilaç satışı gerçekleştiren marketler, ev tekstili kategorilerinde satış imkanın sunan markalara yönelik müşteri ilişkileri ve müşteri beklentileri ele alınmıştır.

 

Araştırma sonuçlarını ele alan Accenture Türkiye Üretim lideri ve Yönetici ortağı Özlem Kestioğlu,  geçmiş zamanlara oranla dijital kullanıcı algılarında artış meydana geldiğini, perakende alışverişlerin gelişmiş teknolojik mobiller ile tamamlanmasıyla kullanıcılara daha güvenli ve daha kararlı bir şekilde aktarılmasının kullanıcı tarafından büyük bir önem arz ettiğini dile getirirken diğer taraftan perakende alıcılarının yükselen isteklerini sağlamak amacıyla kullanıcılara daha kaliteli bir deneyim sunma noktasında dijital çözümlerin giderek önemli bir hal aldığını ifade etmiştir.

 

Dünya Dijital Tüketici Haritası

 

dunya-dijital-tuketici-haritasiDünya dijital tüketici haritası, perakende dünyası kullanıcın her anlamda memnun edilmesi gereken hizmetleri kullanıcılara sunarak dinamizme uyum sağlamalıdır. Ülkemizde ki kullanıcılar ile global kullanıcıların aynı sorular vermiş oldukları cevaplar zıtlık arz etmektedir ve Ülkemizde ki kullanıcılar yaşamlarının daha basit hale gelmesine fayda sağlayacak her yeniliğe daha kolay uyum göstermektedirler. Bunun yanı sıra Türkiye’ de ki kullanıcılar global kullanıcılardan daha hızlı bir şekilde mobile ayak uydurmaktadır.

 

Araştırma sonucunda ulaşılan global verilere göre perakende alışverişlerde mobil cihazlar giderek önem kazanmaktadır. Kullanıcıların % 45 oranı aramış oldukları ürün ya da hizmet için gerekli aramaları mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirdiklerini belirtirken % 52’ lik oran mobil cihazlar üzerinden yapılan alışverişlerin daha hızlı ve daha verimli olduğunu ifade etmişlerdir.

 

Türkiye’de kullanıcılar içinse mobil cihazlar alışverişin diğer adı olarak anılmaktadır. Araştırma verilerine göre; Ülkemizde ki kullanıcılar son iki sene içinde diğer Ülkelere kıyasla mobil cihazlar üzerinden yapmış oldukları siparişlerini yükseltmişlerdir. Türkiye’de ki mobil cihazlar tarafından alışveriş yapma eğilimi % 52 ile Dünya genelinin 4 puan üzerine çıkarak kendini ortaya koymaktadır.

 

Bunun yanı sıra dünya genelinde kullanıcılar mağazadan, mobil cihazlara ve bilgisayara kadar tüm alanlar üzerinden alım oranlarını arttırmak istediklerini dile getirirken, Ülkemizde ki kullanıcılar % 37 oranla Dünya genelinin 10 puan üzerinde kalan artışıyla akıllı cihazlar üzerinden yapmış oldukları siparişleri arttırmayı hedeflediklerini belirtmişlerdir.

 

Kullanıcıların mobilden isteklerinin en başında ise gerçek zamanlı promosyon teklifleri, ödeme aşamasında kendilerine özel otomatik olarak tanımlayacakları sadakat uygulamalarının yanı sıra alışveriş sepetinde indirimlerin otomatik olarak görülmesi gibi kişisele yönelen beklentileri yer almaktadır.

 

Diğer taraftan araştırma; Ülkemizde ki kullanıcıların birden fazla başlık altında Dünya üzerinde ki kullanıcıların da aynı isteklerde olduğunu ortaya koymaktadır. Türkiye’ de ki kullanıcılar bu isteklerini karşılayan ve ihtiyaçlarına en kısa sürede cevap veren perakendecileri bulmaya özen göstermektedir.

 

Dünya Dijital Tüketici Haritası

dunya-dijital-tuketici-haritasiOnline ve mobil cihazlar alışveriş için oldukça önemli olsa dahi Türkiye’ de ki kullanıcıların almak istedikleri ürünleri bulmak için fiziksel mağazalara akın etmekten vazgeçmemektedirler.

 

Dünya ortalamasında geride bırakılan yıla oranla fiziksel mağaza ziyaretlerini arttırdıklarını dile getiren kullanıcıların sayısı  % 34 civarındayken, Türkiye aynı cümleyi dile getiren kullanıcıların sayısı % 46’ dır.

 

Kullanıcılar aynı zamanda mağazaya girmiş oldukları deneyim ve heyecanın mobil ticaret ve e-ticarete aktarılması gerektiğini söylerken aradıkları ürüne daha hızlı ulaşmalarını sağlayacak uygulamaların arttırılmasını da istemişlerdir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin