Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Dijital pazarlama aslında hizmet ve ürünleri pazarlamak için yeni bir medya kanalı olarak ortaya çıkmıştır. Fakat sadece birkaç yıl içinde işletmelerin ayrılmaz bir parçası haline gelmeyi başarmıştır. Özellikle de e-ticaret firmalarının ayrılmaz bir parçası olmuştur. Artık bir e-ticaret sitesi kurmak ya da e-ticaret siteniz için bir reklam kampanyası yapmak yeterli değildir işte bu konuda size dijital pazarlama yapmanızı zorunlu kılan çok önemli nedenler…

dijital pazarlamaya başlamak

BÜYÜKLERLE REKABET FIRSATI

Dijital pazarlamaya başlamak tanınmış bir isimle rekabet etmek ya da pazarlamaya ya da tanıtıma milyonlar harcamış markalarla rekabet etmek zor olabilmektedir. İşte bu noktada küçük işletmeler için dijital pazarlamanın önemi bir ümit ışığı olabilmektedir. Dijital pazarlama gerçekte daha küçük işletmeleri üst sırada konumlanabilmesine olanak vermektedir. Dijital pazarlama küçük işletmelerin daha düşük reklam bütçeleri ile rekabet etmesine olanak sağlamaktadır.

HEDEF ODAKLILIK

Mesela bir dergiye reklam verdiğinizde belli bir hedef oluşturmuş olursunuz. Hedef kitlenizin bu reklamı okuyup okumayacağını bilirsiniz ama yine de tam 12’den vurma olasılığınız yoktur. Dijital pazarlamada, büyük nüfus istatistiklerini parçalara ayırabilme imkanı bulunmaktadır. Sattığınız ürünü satın almaya en yakın kişilere direk ulaşabilirsiniz. Bu şekilde hedef pazar ile yüksek seviyede ilişkili bir reklam oluşturma imkanınız bulunmaktadır .

KİŞİSELLEŞTİRME İMKANI

Global araştırmalara göre tüketicilerin yüzde 72’si işletmelerin kendileri ile iletişim için e-mail kullanmalarını tercih etmektedirler. Fakat gönderdiğiniz şeyi beğenmezler ise abonelikten çıkma ihtimalleri vardır. Gönderdiğiniz içerik hedefiniz ile yüksek oranda bağlantılı ise listenizde kalır ve tekrar tekrar satın alma işlemi tekrarlanabilir. Bu nedenle dijital pazarlama sadık müşteri kitlesi yaratabilmeniz için oldukça önemlidir.

DERİN ANALİZ

TV reklamlarının işe yarayıp yaramadığını ya da gazetedeki ilanınızın okunup okunmadığını bilmeniz mümkün değildir. Fakat dijital pazarlama ile yaptığınızda tüm etkileşimleri anlık olarak görme ve duruma göre kampanyaya yön verme imkanınız bulunmaktadır. Sadece etkileşimleri değil, hedefinizin mesajınızı beğenip beğenmediğini, arkadaşlarıyla paylaşıp paylaşmadığını, mesajınızın en çok hangi kısmıyla ilgilendiklerini, ne tür insanların markanıza ilgi gösterdiğini de görmeniz mümkündür.

HEDEFE HER SAAT ULAŞMA FIRSATI

 

İnsanların yüzde 88’i online incelemeyi satın alma kararının önemli bir parçası olarak görmektedir. İyi bir yorum okuduktan sonra insanların yüzde 23’ü işletmenizi ziyaret etmeye başlamaktadır. ABD’deki araştırmalara göre ortalama bir Amerikalı, haftada 24 saatini online olarak geçiriyor. Milenyum ve Z kuşağı için günde 10 saat standarttır. Bu işte ve okuldaki internet zamanını da kapsamaktadır. SEO, sosyal medya hesaplarınız, AdWords, Instagram, Twitter, Facebook reklamları gibi ödeme yapılan reklamlar ile hedefinize günün her saatinde ulaşacak bir yol bulmanız mümkündür.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin