Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Dijital pazarlama, elektronik ortamda ürün ve hizmet amacınızı tanıtabileceğiniz, geleneksel medyaya göre daha çok tercih edilen yüksek pazarlama yöntemidir. 1990’dan itibaren internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte pazarlama alanında teknolojik araçlar kullanılmaya başlanmıştır ve bu sayede markalar, kurum ve şirketler de izlenimlerini bu yönde geliştirmeye başlamışlardır. Dijital pazarlama yöntemi kısaca bir firmanın ya da bir markanın dijital ortamdaki pazarlama sürecine verilen addır diyebiliriz. Dijital pazarlama yöntemi, geleneksel pazarlama yöntemlerine göre daha çok güncel ve yeni dünyaya uyum sağlamaktadır.

dijital pazarlama

Pazarlamayı önemsemeyen, bütçe ayırmayan orta düzeyli işletmeler satış konusunda rekabette pazardaki rakiplerine göre daha geri plana düşebilirler. Dijital pazarlama ve dijital kanallar aracılığıyla ile kendinizi göstererek, markanızı tanıtabilir ve aynı zamanda satışlarınızı arttırabilir, müşterilerinizle sistematik bir ilişki kurabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

  • İnternet sitelerinde
  • Sosyal medya kanallarında
  • Blog postlarında
  • Online PR çalışmaları
  • Online broşür ve katalogları
  • Logo, font ve renk gibi marka değerlerinde

Etkileşimli araçlarda dijital pazarlama kullanılır.

Dijital Pazarlama Teknikleri

İçerik Pazarlama Teknikleri

Pazarlamada içerik pazarlamanın temeli markanız için hikâye anlatımıdır. İçerik, açık mesaj içeren her şey olabilmektedir: dikkat çekici resimler, ilgi çekici videolar ya da haberler…

 İyi bir hikâye, etkili bir içerik barındırırken, özgün ve paylaşılabilir de olmalıdır. 

Sosyal Medya Araçları

Sosyal medya, markanızı tanıtmak, eş zamanlı olarak hedef kitleyle iletişim kurmak için en iyi pazarlama araçlarından biri haline gelmektedir. Etkili ve güçlü pazarlama yönetimi başta Pinterest, Facebook, Twitter, LinkedIn, Google ve Instagram olmak üzere pazarlama için uygun tüm sosyal medya mecralarını içermektedir. Bu sosyal medya araçların her birinin etki alanı ve amacı farklı olduğundan dolayı pazarlamada sosyal medya büyük bir önem taşımaktadır.

Mobil Araçlar

Akıllı telefon, tablet vb. gibi çeşitli mobil formatlı araçlar için tasarlanmış web sitenizin olması işletmeniz için rekabet ortamını sağlamaktadır. Oluşan hedef kitlenizin istek ve davranışlarının ne anlama geldiğini anlamak ve gerekli olabilecek en üst düzeye çıkarmak için hedef oluşmasını sağlayan hareketli pazarlama tekniği size olanaklar sunmaktadır.

Site İçi Kampanya

Kullanıcılarınızı harekete geçirip alışveriş yapmasını sağlayan kampanyalar iyi bir pazarlama tekniğidir. Siteniz aracılığıyla hedef kitlenize ve potansiyel müşterilerinize sunacağınız kampanyalarla satışınızı arttırabilir ve aynı zamanda müşteri ziyaretlerinizi arttırabilirsiniz.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin