Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

C2C E-Ticarette Hangi Ödeme Sistemleri Kullanılmalı

C2C e-ticaret sistemleri ve diğer e-ticaret modellerine destek veren firmaların ardından ürün ve hizmetle satışı yaparak komisyon elde edeceğiniz sanal mağazalar kurmanız oldukça kolaydır.

Ödeme alternatiflerini sitenize eklemek için gerekli entegrasyon ve yazılımların altyapınız da mevcut olması ve devamında kurumlarla anlaşmalar sağlamanız gerekmektedir. Bu yazımızda sanal mağazanız da hangi alternatiflerinin yer alması gerektiğini ve bunları nasıl yapacağınızı teker teker ele alacağız.

 

Sanal Pos Seçeneği

Sanal mağazalarda son zamanlarda en çok tercih edilen alternatiflerinden biri sanal postur. Bunun nedeni bankaya gitmelerine gerek kalmadan kart verileri ile taksitli olarak alışverişim kanı doğmasından kaynaklanmaktadır.

Ülkemizde ise en çok kullanıcıların tercih ettikleri nakit ödemeden sonra sanal pos geldiği yapılan araştırmalar da ortaya konulmaktadır. Sanal pos için tek tek bankalarla anlaşmalar yapabilir ya da size sanal pos sağlayan firmalarla anlaşmalar kurabilirsiniz.

 

Havale/ EFT – Kapıda Ödeme Seçeneği

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz alternatiflerinden sonra sıra kapıda ödeme, havale gibi alternatiflere gelmektedir. Kullanıcılar sanal mağazaya adımlarını attıktan sonra satıcı firmanın kendisine vermiş olduğu verilere istinaden havale işlemini yapmakta ve bu skilled alım işlemini tamamlamaktadır.

Bunun haricinde aldığınız ürünün ödemesini kargo firmasına yaparak da alım işlemini tamamlamanız mümkündür. Her iki seçenek de oldukça sık tercih edilen alternatifleri arasında yerini korumaktadır.

 

Iyzıco- Paymec- Payu( Sanal Pos Sağlayıcılar)

Bankalar gidilerek yapılan başvurular neticesinde sanal pos almaya hak kazanamayan ya da evrakları yetersiz olarak görülen kimseler bu sanal poslara sahip olmak için IyzıcoPaymecPayu gibi benzer kurumlara (Sanal Pos Sağlayıcılar) başvurarak sanal mağazaları için gerekli olan sanal poslarını bu şekilde sağlarlar .

 

                                                                                                      Mobil Ödeme Seçeneği

ödeme     Akıllı cihazlar tarafından yapılan yöntemi de her e-ticaret sitesinde olmasa dahi kullanıcılar tarafından istenilen ve beklenen alternatifleri arasında yerini korumaktadır. Türk Telekom, Turkcell, Vodafone farketmeden kullanıcıların faturalarına yansıtılacak bu şeklinde siparişler cep telefonları üzerinden verilebilmektedir. Ancak önemli noktalardan biri olarak mobil seçeneğinin alt yapı tarafından destekleniyor olması da oldukça önemlidir.

 

 

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin