Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

C2B E-Ticareti, tüketiciden işletmeye olarak da bilinir. Potansiyel alıcılara bir hizmetin reklamını yapan bir işletme yerine, tüketiciler artık ödemekten mutlu olacakları bir fiyat için bir hizmet talep ettiler ve bir işletmenin (veya serbest meslek sahibinin) boşluğu doldurmasını beklediler. Alışılmış çalışma şeklinin bu şekilde tersine çevrilmesi artık daha da yaygın hale geliyor. Bu, İnternet’in tüketicilerin eline verdiği gücün büyük bir bölümünü oluşturdu. Müşteriler artık sahip oldukları gücün farkına varmaya başlıyor ve bu gücü kâr için kullanmak istiyorlar. Bir markanın prestijini artırması gibi, tüketiciler de artık etkilerinden yararlanabilir. C2B, her iki taraf için de çok etkili olduğu kanıtlanmış yeni bir para birimi olarak faydalıdır.

C2B Pazarlama Nasıl Çalışır?

C2B pazarlamanın üç farklı grubu vardır. Bunlar müşteri, işletme ve aracı olarak ayrılmıştır.

Müşteriler

Müşteri, sunacak bir şeyi olan bir bireydir. Bu, ürün veya hizmetlere ayrılabilir.

Örneğin:

Harika fotoğraflar çeken biri, bunları işletmeler için stok fotoğraf olarak satabilir. Anketlere cevap vermeye istekli kişiler, değerli pazar araştırması verileri sağlayabilir. Bağlantıları olanlar, potansiyel işe alımları işletmeye yönlendirmeye yardımcı olabilir. Tüketiciler artık bir pazar değil, bir ağ. Şirketlerin online reklam vermesi ve bunu kendilerine verebilecek kişilerden teşhir etmesi gerekebilir. İçeriklerini doldurmak için stok fotoğraf satın alması gereken reklam ajansları. Yeni bir işe alma ihtiyacı duyan ve işe alım siteleri aracılığıyla en iyi kişileri bulmak isteyen işletmeler. Yeni ürünlerin geliştirilmesine yardımcı olmak için ürünleri hakkında tüketici geri bildirimine ihtiyaç duyan üreticiler C2B modelindeki müşterilere örnektir.

C2B Aracısı

C2B E-Ticaretinde, aracı, hem işletmeler hem de bireyler tarafından kullanılan portal veya ortamdır ve ikisini birbirine bağlar.

Bir TV reklamı gibi geleneksel reklamcılık bunu yapamaz. Ancak bir Facebook sayfası, bir Twitter hesabı, bir Amazon online mağazası veya modern bir web sitesi bunu yapabilir.

Portal ayrıca bir alıcıyı Amazon pazarı gibi birçok satıcıyla ilişkilendirebilir veya Facebook gibi hem bireyler hem de işletmeler tarafından kullanılabilir.

Satış ortaklığı pazarlaması, bir C2B E-Ticaret modelinin bir örneğidir, çünkü bir müşteri, şirketin e-ticaret sitesinde satılan bir ürüne geri bağlantı sağlamak için bloğunu kullanabilir, böylece satışı kolaylaştırır ve yaptığı için finansal olarak ödüllendirilir.

c2b

Yaygın C2B E-Ticaret Örnekleri

1) Müşteri İncelemeleri

Tüm geri bildirimler değerlidir.

İnsanların yaptığı en büyük hatalardan biri, olumsuz geri bildirimlerin işlerine zarar verdiğini düşünmektir.

Tüketicinize bir yanıtla, bir teşekkürle veya bir özürle yanıt vermeniz, diğer potansiyel alıcıların işletmenizi görme şeklini etkileyebilir ve iş itibarınızı daha da artırabilir.

Dolayısıyla, bir profili ve etkisi olan bir tüketiciyseniz, online itibarını geliştirmek veya oluşturmak isteyen şirketler için potansiyel olarak değerli bir varlık olabilirsiniz. Yorum bırakmanın ödüllerinin para kadar doğrudan olması gerekmez. Bir yarışmaya giriş, bir sonraki satın alımdan kupon ve diğer daha yaratıcı teşvikler olabilirler.

 

2) Çevrimiçi Buzz

Bir C2B ilişkisinin bir başka yararlı yolu, işletmelerin tüketicilerin online olarak ses getirmelerine yardımcı olmalarıdır. Geleneksel olarak, online ses getirmenin en iyi yöntemlerinden biri, yeni ürün lansmanlarını, önemli gelişmeleri ve daha fazlasını vurgulayan basın haberlerinden gelmiştir.

Bir basın bülteni yazmak veya daha iyisi, bir profesyonel tarafından yazılmış bir basın bülteni almak, erişiminizi önemli ölçüde genişletmenize yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, bireyler ağızdan ağıza etki yoluyla etkilerini de artırıyor.

Tüketicileri, ürün lansmanları gibi etkinliklere doğrudan dahil etmek, Apple şu anda ünlü olduğu bir şey, ancak her düzeyde başarılabilir. Bunu yaparak, yeni potansiyel müşterilere kapılarınızı açarsınız.

3) Odaklanma ve Test Grupları

Tüketicilerin C2B E-Ticaret için sahip olduğu bir diğer değerli varlık iç görüdür. Hedef pazar bir tüketicidir ve neden bir ürünü alıp almama kararı vermelerinin, söz konusu ürünü üreten ve satan işletme üzerinde büyük etkileri olabilir.

İşletmeler için bu, tutsak bir izleyiciden en iyi şekilde yararlanmak ve yeniliği bilgilendirmek için açık uçlu bir tartışmaya izin vermek anlamına gelir. Yeni bir ürünün piyasaya sürülmesinden önce pazar araştırması, başarı şansını büyük ölçüde artırmaya yardımcı olabilir.

Bir müşteri olarak, hayal kırıklıklarınızı çok iyi bilirsiniz ve ürünlerinizin hangi sınırlamaları içerdiğini ve bunların üstesinden nasıl gelmek istediğinizi bilirsiniz. Bu bilgileri ücretsiz olarak paylaşmak hayırsever bir davranıştır, ancak geri bildirimlerinizin karşılığında ödüllendirilecek fırsatları arayabilirsiniz.

C2B E-Ticaretin İşletmeler İçin Çalışmasını Sağlama

Bir işletme iseniz, ortak yaratıcı yeniliği bilgilendirmek için pazar araştırması, onay ve tavsiyeye izin veren müşteri geri bildirim kanalları, ilişkiler kuran sosyal medya aracılığıyla müşterilerle diyalog dahil olmak üzere tüketici etkileşimine daha fazla dayanan pazarlama araçlarını kullanmayı düşünebilirsiniz. Etkileyicilerle ve olumlu ve yapıcı incelemelerin sağlıklı bir karışımına sahip olmak, işi hem desteklemeye hem de optimize etmeye yardımcı olur.

C2B mesajlaşmasının iş için “muazzam bir fırsat” olduğunu söyleyen Facebook Reklam Başkan Yardımcısı’nın bir fikri;

Sayfalara yapılan benzersiz ziyaretler yıldan yıla % 40 arttı, Messenger bir işletmeye doğrudan bir iletişim hattı sağlamak için entegre ediliyor.

E-Ticaret her zamankinden daha etkileşimli hale geliyor ve tüm bu gelişmeler tüketici tarafından yönlendiriliyor.

Tüketiciler, işletmeler tarafından tekrar tekrar ilk sıraya konuluyor. C2B pazarlama, tüketici gücünü ve bir işletme üzerindeki etkisini artırırken, aynı zamanda satın alma işlemlerini her zamankinden daha kolay ve içgüdüsel hale getirerek bir işletmenin yaşayabileceği başarıyı da artırır.

Pazarlamadaki en eski atasözü muhtemelen “insanlar insanlara satar”.

Artık bunun kendi başına nasıl kazançlı bir iş modeli olduğunu ve işletmelerin nasıl adapte olmak zorunda olduklarını görebiliyoruz – C2B pazarlamasına ilişkin her şey, işletmelerin modern ortamda başarılı olmak için daha çok bir kişi gibi olması gerektiğini gösteriyor.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin