Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Bitcoin Nedir? E-Ticarette Kullanımı Nasıldır?

Bitcoin, internet sayesinde var olan, hiçbir şeye ihtiyaç duymayan ve bir şeye bağlı olmayan, tamamiyle sanal bir para birimidir. Bu sanal pars birimi sayesinde, kullanıcılar gerçekte harcama yapıyormuş gibi harcayabiliyorlar veya da para kabul edebiliyorlar. Bitcoin, internet sayesinde var olan, hiçbir şeye ihtiyaç duymayan ve bir şeye bağlı olmayan, tamamiyle sanal bir para birimidir. Bu sanal pars birimi sayesinde, kullanıcılar gerçekte harcama yapıyormuş gibi harcayabiliyorlar veya da para kabul edebiliyorlar.

bitcoin nedir

Bitcoinin sembolü ise ฿,olup, kısaltması BTC olmaktadır. Bitcoininin kurucusu, her ne kadar Satoshi Nakamato olarak bilinse de gerçekten de o olup olmadığı bilinmemektedir. Bitcoin adlı sanal para birimini icat eden kişideni bir süre sonra haber alınamaması sebebi ile kurucusundan emin olunmamaktadır. Bitcoin ilk kurulduğu zaman ise sınırı 21 milyon bitcoindir. Şu ana kadar 12 milyon bitcoin dolaşıma gimiştir. Yeni bitcoinler dolaşıma sokmak istenirse, 16 haneli olan şifrenin çözümlenmesi gerekmektedir. Şifreyi çözenlere ise 25 bitcoin verilmektedir.

Bitcoin Nedir? E-Ticarette Kullanımı Nasıldır?

Bitcoin ile ödeme nasıl alınabilir?

Kişiden Kişiye:

Bunun en kolay yullarından biri karşı tarafın yani müşterinizin ödenecek miktarda bitcoini sizin dijital cüzdanınıza göndermesini sağlamaktır.  Bu andirod de bulunan birçok uygulama ile sağlanabilir ve yapılması da hayli basittir. Bunun dışında ise Windows vs. kullanıcıları için de bir sürü seçenek bulunmaktadır.

Başka bir seçenek ise CoinBox’tur. Bu özel olarak ödeme kabul etmek isteyen, ve basit seçenek isteyen kullanıcılar için yapılmıştır. Bu seçenekte, satıcı telefona kabul edilecek bedeli girer, sonrasında ise bedeli ve gönderilmesi gereken adresi içinde barındıran bir QR kodu alınır. Satın alan kişi, yani müşteri ise QR kodunu alır, uygulama ile tarar ve rahatlıkla ödemeyi karşı tarafa aktarır.

Bitcoin Nedir? E-Ticarette Kullanımı Nasıldır?

Ayrıca bunların dışında daha farklı ödeme yöntemleri de vardır:

bitcoin nedirCoinify,

Danimarkalı bir firma, Coinify, mağzalar ve işletmeler bunun dışında e-ticaret siteleri adına bir POS çözümü buldu. İşletmeleri bu sayede bitcoin veya da normal, gerçek para ile ödeme alabiliyor ve mobil uygulamasında hem android hem de cihazlarla çalışabiliyor.

Coinkite,

Bu ise size, geleneksel mağazalarda alışılmış olan yöntemi, size “Bitcoin ödeme terminali” olarak veriyor. Bu sayede Coinlite tarafından verilen bankamatik kartlar ile ödeme yapılıyor. Cihaza kart okutularak ödeme yapılıyor. Terminal aynı zamanda müşteirlerin akılllı telefonları ile taramaları için QR kodunu da taratabiliyor.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin