Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası
Bir Blog Nasıl Başlatılır

Her türlü işletme, uzun vadeli bir kitle oluşturmanın bir yolu olarak bloglamaya başvurur.

Ancak bunun tersine, gittikçe daha fazla blogcunun, yayıncılığının bir uzantısı olarak işletmeleri başlattığı yerlerde de oluyor.

Yeni işletmelerin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, ürünleri için izleyici kitlesi oluşturmaktır. Blogcular, diğer taraftan, genellikle sürekli iyi içeriği koyarak ilk kitle oluşturma, geriye doğru ve daha sonra  sunarak trafikten para kazanma yollarını araştırarak bulabilirler.

Sadece eğlenmek istiyorsanız bir blog başlatmak kolaydır. Ancak, yolun aşağısındaki bir blogcu olarak para kazanmayı düşünüyorsanız, başarı için nasıl ayarladığınız konusunda stratejik olmanız gerekir.

Bu kılavuz, bir blog başlatmak ve onu trafik ve gelir kaynağına dönüştürmek için bilmeniz gerekenlere kapsamlı bir şekilde bakacaktır. Ve henüz bir iş kurmamış olanlar için olsa da, blog dünyasına girmek isteyen tüm işletmeler için de geçerli.

Ama önce, ilk başta açık görünebilecek önemli bir soruyu cevaplayalım.

Blog Nedir?

Bir blog veya “web günlüğü”, düzenli olarak eklediğiniz ve güncellediğiniz içerik için bir web sayfasıdır. Diğer yayın ve makalelerden farklı olarak, bloglar izleyicileriyle daha derinden bağlantı kurmalarına yardımcı olan daha kişisel bir ton alma eğilimindedir.

İnsanlar, aşağıdakiler dahil her türlü nedenden dolayı blogları başlatır:

 • Görüşlerini, tutkularını veya işaretlerini yaşamlarına paylaşmak.
 • Başkalarına bildiklerini.
 • Bir e-posta listesi oluşturmak.
 • Bireysel olarak kişisel markalarını geliştirmek.
 • Ürün veya hizmet satmak.
 • Yukarıdakilerin herhangi birinin veya hepsinin bir kombinasyonu.

Bu nedenlerden dolayı, bloglama inanılmaz derecede tatmin edici olabilir – özellikle de yabancılar içeriğinizi tüketmeye başladığında – ancak bu aynı zamanda bir taahhüttür.

İster günlük, haftalık veya aylık yayınlarsanız, yalnızca ne sıklıkta yayınladığınızdan değil, aynı zamanda yayınladığınız içerikten de olabildiğince tutarlı olmanız önemlidir.

Blogcuların sonuçları hemen görmesi çok nadirdir, bu yüzden neden erken aşamalarda motive kalmak için yaptığınızı unutmayın.

Bir Blog Nasıl Başlatılır?

Bir Blog Nasıl Başlatılır?

Blog yazmanın en zor yanı, sürekli olarak yapmanız için gereken zamanı ve fikirleri bulmaktır. Ancak, başlamak oldukça kolaydır.

Bir işletme olma potansiyeline sahip bir blog başlatmak, ayrıntılı olarak inceleyeceğimiz aşağıdaki adımlara iner:

 1. Para kazanmak için farklı fırsatları düşünün.
 2. Hizmet edecek bir kitle seçin.
 3. Bir blog platformu, etki alanı adı seçin ve blogunuzu oluşturun.
 4. Dağıtım için zemin hazırlayın.
 5. Yayıncılık stratejinizi planlayın.

Neden ilk olarak para kazanma hakkında konuştuğumuzu merak ediyorsanız, bunun karlı bir girişim olması için bir blogcudan çok bir girişimci gibi düşünmemiz gerekir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin