Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Belçika da e-ticaret alanın da son yayınlanan bilgiler dahilin de ulaşılan analizler şu şekildedir. Belçika, Batı Avrupa kısmında yer alan ve Avrupa Birliğinde yeri bulunan Ülkeler arasında yer edinmiştir. Ülke nüfusu ise yaklaşık olarak on bir milyon olarak ifade edilmektedir. Türkiye ise onun yedi katı büyüklüğünde bir nüfusa sahiptir. Becommerce tarafından yapılan araştırmalara göre 2015 senesinin üçüncü döneminde online ortam üzerinden toplam da 2,01 milyar avro harcama meydana gelmiş olup, 2015 senesinin sonuna yaklaşıldığı anda 8 milyar avro civarında ödemeye yaklaşılması hedeflenmektedir. Bizim ödeme sistemimize göre 25 milyar TL’ lik bir ödemeye karşılık gelen bu potansiyel, Türkiye’ nin e-ticaret hacmiyle neredeyse aynı olacak şekildedir.  Ülkemiz söz konusu Ülkenin yedi katı büyüklüğünde olmasına rağmen hacimleri eşit olarak karşımıza gelmektedir.

Belçika’ da E-ticaret Pazarı ve Türkiye KarşılaştırmasıE-ticaret Pazarı

E-ticaret alanının popülerlik noktasında ele alacak olursak, son üç aylık zaman içinde yapılan araştırmalar da on beş yaş ve üzerinde yer alan hedef kitlesinin % 71’ ini karşılayan 6,57 milyon rakamın da kullanıcı tarafından e-ticaret tercih edilmiştir. Kısaca anlatacak olursak Belçika da e-ticaret sektörü yaşamın eksik olmayan bir parçasıdır. İnsanlar e-ticaret ihtiyaç duymakta onun eksikliğini yaşamaktadır.

Belçika’ da E-ticaret Pazarı ve Türkiye Karşılaştırması Belçika’ da E-ticaret Pazarı ve Türkiye Karşılaştırması

Belçika’ da yaşamakta olan kullanıcıları ele alacak olursak bir Belçikalı senede yaklaşık olarak e-ticaret üzerinden 305 avro alışveriş yapmaktadır. Bu sonuçlar doğrultusunda yorum yapılacak olursa Ülkemizde ileri ki zamanlarda yer alan işler arasında ne var diye merak edildiğinde hiç tereddütte kalmadan e-ticaret sektörünü dile getirebiliriz.

Gelişmiş ülkeler e-ticaret sektöründe oldukça büyük rakamlara ulaşmış oldukları için o pazarda büyüme artık belirli bir oranda devam ederken gelişmekte olan Ülkeler arasında yer alan Türkiye e-ticaret pazarında her geçen gün hızla yükselen rakamlara ulaşmaktadır. Bunun nedeni ülke nüfusunun çok olsa dahi e-ticareti tercih eden vatandaş sayısının az olmasından kaynaklanmaktadır.  İlerleyen zamanlarda e-ticaretten alışveriş yapan kitlenin giderek artacağı göz önüne alınırsa e-ticaret sektörünün hiç ölmeyeceğini söyleyebiliriz. Zaten yapılan araştırmalar da bizim bu tezimizi kanıtlar niteliktedir. O zaman biz de hiç vakit kaybetmeden işimizi e-ticarete taşımak için gerekli çalışmaları yapmalıyız.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin