Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

 

B2C kadar dikkat üzerine toplamasa da ve ses getirmese de B2B e-ticaret giderek daha fazla kar getirmekte ve daha hızlı büyüme göstermektedir. B2B, 2013 yılında yüzde 20 lik bir büyüme gösterirken B2C geçen yıl içerisinde yüzde 13 lük bir büyüme göstermiştir.

Peki bu büyümenin gerçekleşmesindeki faktör nedir ? B2B alıcılarının beklentileri nelerdir ?

B2B nin tüketiciye uyarlanması piyasayı önemli ölçüde altüst etmiştir. Bu da şirketleri daha önce karşılaşmadıkları karışık durumlarla karşı karşıya getirmiştir. Yeni paradigmaya uyum sağlamak için birtakım düzenlemeler yapan en iyi B2B e-ticaret şirketleri her geçen gün daha hızlı büyümekte ve buna paralel olarak hızlı ilerleme kaydetmektedir. Bu da rakiplerinden bir adım önde olmalarını sağlamaktadır.

Ancak yarışa katılmak ve öne geçmek için hiçbir zaman geç değildir. B2B ve B2C nin başarılı örneklerinin genel olarak çoğu birbirleriyle benzerlik göstermektedir. Bu nedenle entegrasyonunuz için en iyi partneri seçin, kullanacağınız en iyi teknoloji hakkında ondan görüşleri alın ve aşağıda maddeler halinde açıklamış olduğumuz yöntemleri dikkate edin.

B2B E-ticarette Fark Yaratmak

Peki B2B E-ticarette Fark Yaratmak Nasıl Olacaktır ? Diyorsanız buyrun hep beraber nasıl olacağını okuyalım.
B2B E-ticarette Fark Yaratmak;

 

  • Akıllı ürün teklifleri sunun; B2B e-ticaret alanlarının liderleri, piyasa taleplerine gerçek zamanda tepki verir ve özel müşteri promosyonları ve bunlara göre fiyatlandırma teklifleri sunar. Her müşteri, her müşteri grubu, her düzen, her cisim ya da her coğrafya için özel indirimler ve fiyatlar teklif etmek için müşteri segmentasyonu teknolojilerinin avantajlarından faydalanır.

 

  • Ayrıcalıklı kullanıcı deneyimleri sağlayın; Gelişmiş kullanıcı deneyimleri için her geçen gün daha fazla B2B alıcısının feryat ettiği bu dönemde, kullanıcı feryatlarına çözüm sunan şirketler kar edecek ve küresel piyasada daha fazla pay sahibi olacaktır. E-ticaretin kaçınılmaz kurallarına itibar göstermeyenler, piyasadan istediği verimi alamayacaklardır.

 

  • Kullanıcılar ve personel için mobil araçlar sağlayın; İşinde iyi olan B2B tedarikçileri müşteri sadakatini kurmak için mobil cihazlar kullanmaktadır. Müşteriler genelde mobil cihazlar üzerinde işlemlerini yürüttükleri için mobil cihaz kullanımı oldukça önemlidir. Çünkü bütçe ve harcamalarını mobil üzerinde rahatlıkla takip edebiliyor ve her yerde kolayca mobil üzerinden sipariş verebiliyorlar. Tedarikçiler de kullanıcıların bu tutumlarını fırsata dönüştürmeyi iyi bilmektedirler. Çünkü ilgili ürün teklifleri kullanmak için mobil cihazları fırsat olarak görmektedirler.

 

  • Verim almak için araçlar sunun; Toptan, tekrar ve programlı siparişler B2B e-ticaretin de oldukça yaygındır. Bu özellikleri desteklemek, rekabet etmek için bu bir zorunluluk haline gelmiştir. Şirketler ayrıca rekabette öne geçmek için hızlı sipariş politikasını da ön planda tutmaktadır.

 

  • Self servis ve hızlı müşteri yönetimi uygulayın; B2B müşterileri, hesap ayarlarını B2B e-ticaret mağazaları içerisindeki self servis alanlarında yürütmeyi tercih etmektedirler. Çalışanlarına haklar tahsis edebilirler, masraf merkezi ve bütçeleri idame ettirebilir, bireysel harcama sınırlarını idare edebilir ve yen, kabul kuralları ile iş akışını kurabilirler.

 

  • Gerçek zamanlı envanter seviyeleri be fiyatlama doğruluğunu sürdürün; Başarılı B2B e-ticaret siteleri, hacmi çekmek, kambiyo oranlarını arttırmak, ortalama sipariş değerlerini katlamak, sadakati ödüllendirmek ve stokları boşaltmak için müşteriye özel teklifler sunmaktadır. Elbette bu promosyonların yönetiminde zorluklar yaşanabilmektedir. Envanter kontrol yönetimleri, müşterilerin müşterilerin karşılanmayacak siparişleri vermesine engel olmaktadır ve tedarikçilere toptan satış depolarında neler olduğuna dair bilgiler sağlamaktadır.

 

  • Her müşteriye özel farklı teşvik ve promosyonlarda bulunun; Başarılı B2B e-ticaret siteleri, hacmi çekmek, kambiyo oranlarını yükseltmek, ortalama sipariş değerini arttırmak, sadakati ödüllendirmek ve stokları boşaltmak için müşterilere özel teklifler sunabilmektedir. Elbette bu noktada yönetim açısından sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Ancak doğru platform,doğru ortak ve doğru teknolojik yapılanma ile bu promosyonlara kolayca hakim olabilirsiniz.

 

  • PunchOut alışverişi destekleyin; PunchOut, büyük firmalarda çalışmak için gereklidir. Kilit müşterilerle yapılan stratejik ortalıklarla bütünlemiş bir PunchOut, müşterilerinin bir tedarikçiden direkt olarak onların standart tedarik sistemlerinden sipariş vermelerini sağlar .

 

  • Tüm geri hizmet teknolojilerine entegre olun; Burada ki anahtar kelime tümdür. EDI, CRM, ERP, PIM, OMS ve çalışma alanınızla ilgili tüm sistemleri birbirine entegre etmek için hiç zaman kaybetmemelisiniz. Veriyi daha sonra tekrar girmek size daha pahalıya mal olacaktır. Kısmi entegrasyonun kısa vade de verimsizlikte ve geri hizmette aynı eforun tekrar harcanması işe sonuçlanacağı unutulmamalıdır.

 

B2B E-ticarette Fark Yaratmak

 

B2B E-ticarette Fark Yaratmak konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Siz de B2B E-ticarette Fark Yaratmak konulu makalemiz hakkında görüş ve yorumlarınızı belirterek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin