Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Amazonda Satış Yapmak

E-ticaret yapan kişilerin seçmiş oldukları pazar yerleri oldukça önemlidir. Bu pazar yerlerinin en büyüklerinden bir  tanesi de Amazon’dur.

Amazon, Jeff Bezos tarafından Cadabra adıyla 1994 yılında kuruldu ve 1995 yılında Amazon.com olarak çevrimiçi hale geldi.

 

Başlangıçta sadece internet üzerinden kitap satan şirket, zaman içinde dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi haline geldi. Online ürün satın almak konusunda tüm dünyaca tercih edilen Amazon, bu başarısını yarattıkları farka borçlu.

 

Geleceğin alışveriş trendlerini doğru öngörme ve müşteri odaklılık, Amazon’un rakiplerinin önüne geçmesine ve net bir şekilde fark edilmesine sebep oldu.

 

Peki Dünya’nın en büyük e-ticaret platformlarından birisi olan Amazon’da satış yapmak için neler yapmanız gerekiyor. Öğrenmek için bu makalemizi sonuna kadar okuyunuz.

 

 Amazon’da neden ürün satmalıyım?

Aslında cevap hiç zor değil. Bir kaç neden söyleyecek olursak:

 • Amazon Dünya’nın en büyük e-ticaret sitesidir.
 • Amazon’da mağaza açmak, en yakın e-ticaret sitesinden 5 kat daha popüler bir pazarda mağaza açmakla eşdeğerdedir.
 • Amazon’da mal satmak son derece kolay, verimli ve güvenlidir.
 • Amazon ürün çeşitliliği bakımından oldukça zengindir.
 • Amazon’un verdiği hizmet düşünüldüğünde komisyon oranı oldukça makuldür.

 

Amazon’da satışı iki şekilde gerçekleştirebiliriz.

 1. Bireysel hesap açarak satış yapmak.

Ayda ortalama 35-40 adet civarında ürün satmayı düşünüyorsanız Bireysel hesap açarak satış yapabilirsiniz. Bireysel hesap açtığınız taktirde Amazon’a aylık bir ücret vermezsiniz. Yalnızca sattığınız ürün başına komisyon almaktadır.

Ticaretinizi büyütmeniz Bireysel hesap ile zor olacaktır. Bireysel hesap açanlar,  Amazon’un profesyonel satıcı hesabı açanlara tanıdığı PPC reklamları, raporlar ve bir çok avantajı kullanamazlar.

 

 1. Profesyonel hesap açarak satış yapmak.

Amazon’da satış yapma amacınız ek gelir elde etmek ise mutlaka profesyonel hesap açmalısınız. Profesyonel hesapta kullanabileceğiniz iki yöntem vardır.

 • İlk yöntem Amazon FBM (Fullfilment by Merchant):

Bu yöntemde Amazon’un satışını yaptığı ürünleri, satıcılar kendi depolarından göndermektedir. Sipariş geldikten sonra Amazon’dan satışı olan ürünleri satıcılar kendi imkanlarıyla kargo yaparak Amazon müşterisine ulaştırmakla yükümlüdür.

 

amazonda satış yapmak

 • İkinci yöntem Amazon FBA (Fullfilment by Amazon):

Bu yöntemi genellikle yaptığı ticareti büyütmek isteyen ve ek gelir elde etmek isteyen satıcılar tercih etmektedir. Amazon FBA ile satıcı, Amazon’un bütün ayrıcalıklarından faydalanmaktadır.

Amazon FBA satıcısı satmış olduğu ürünleri ilk olarak Amazon depolarına gönderdikten sonra ürünler bu depolardan müşterilere sevk edilmektedir.

Amazon müşterileri de genellikle Amazon FBA yani Amazon’un kendi deposundan çıkan ürünleri tercih etmektedir.

 

Amazon’da satış yapmak için ne yapmalıyım?

Amazon’da ürün satmak için şu adımları izlemeniz gerekiyor:

 1. Ürününüzü Amazon’un envanter listesine ekleyin ve ürünlerinizi listeleyin. Site bu süreçte size yönlendirme de bulunacaktır.
 2. Ürünleriniz için isabetli anahtar kelimeler saptamalısınız. Amazon’da ürün satmak için kullanıcıların aramalarında kullanacağı kelimeleri tahmin edebilmeli ve bu kelimeleri anahtar kelime olarak kullanmalısınız.
 3. Ürün satışını bekleyin. Ürününüz satıldığında size Amazon tarafından bilgilendirme yapılacaktır.
 4. Ürünü kargoya vermeli, alıcıya ulaştırmalısınız.
 5. Alıcı onay verdiğinde, Amazon önceden belirlediği komisyon tutarını keser ve kalan tutarı hesabınıza yatırır.

 

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin