Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Bir e-ticaret sitesinde pazarlama faaliyetleriniz sonucunda satın alma kararını etkileyen en önemli unsurlardan biride ve en önemlisi e-ticaret sitenizin açılış sayfa kalitesidir. Açılış sayfanız düzensiz, karmaşık ve gezinmesi zor bir yapıdaysa ise, ziyaretlerin satışla sonuçlanma olasılığını oldukça düşürecektir.  Bu noktada müşterilerinize veya kullanıcılarınıza, iyi bir açılış sayfası sunmak için dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli unsuru sizler için bir araya getirdik.

Pop-up kullanırken dikkatli olun!

E-ticaret sitenizde bir takım bilgilerinizi pop-up yardımı ile ziyaretçilerinize veya kullanıcılarınıza bir hoş geldin sürprizi yaparak tanıtabilirsiniz. Ancak pop-upları kullanırken tasarlarken mutlaka masaüstü ve mobil cihazlara uyumlu olacak biçimde olmalarına dikkat etmeniz gerekmektedir.  Reklamlarınızı veya tanıtımlarınızı yönlendirdiğiniz sayfalarda pop-up kullanımlarına dikkat edebilirsiniz.

açılış sayfaları

Anasayfa tasarımınızı mümkün olduğu kadar düzenli tutunuz!

Düzenli tutmak olarak belirttiğimiz durum aslında verdiğiniz bilgileri karmaşık bir şekilden uzak, anlaşılır ve sade bir şekilde ziyaretçilerinize sunmanızdan bahsedilmektedir. Kategori yapılarınız, marka görünümleriniz , ödeme seçenekleriniz, alışveriş avantajlarınız, anasayfa banner ve slider görselleriniz, Header ve Footer yapılarınız bunların hepsi birbiri ile uyumlu olmalıdır. Ziyaretçilerin her bilgiye kolay bir şekilde ulaşabilmelerini sağlayacak şekilde menü yapınız olmalıdır. Örneğin, eğer kategori ya da kampanya bannerları kullanıyorsanız mutlaka ilgili sayfaların/içeriklerin linklerini görsellerinize eklemeniz gerekmektedir.

Kullanıcı değerlerini ön planda tutun!

Ziyaretçilerinizin veya kullanıcılarınızın satın alma kararlarını olumlu etkileyen bir takım unsurlar bulunmaktadır. Bunlar açılış sayfaları olan kredi kartı ile satın alma, kapıda ödeme, aynı gün kargo, iade&değişim garantisi vb. bu tür unsurlar e-ticaret sitenize güven yaratacak noktalar olmaktadır. Ve sizden ayrıca alışveriş yapmalarını sağlayacak avantajlarınızdır. Bunun gibi bilgilerinizi mutlaka e-ticaret sitenizin yukarı yani header alanına yerleştirmeniz ve ürün detay, arama sayfaları vb. gibi alanlarda sürekli ziyaretçilerin dikkatini çekebileceği yerlerde olması oldukça önemlidir. Reklam, içerik, sosyal medya vb. kanallardan gelen ziyaretçileri bu değerler ile şaşırtabilirsiniz.

Ek olarak açılış sayfalarınızdaki gereksiz mesajları, görselleri kaldırmanız gerekmektedir.  Sizin için satın alma aşamasında satın alma sayfalarını karmaşadan uzak  sade bir şekilde kullanıcıyı direkt sonuca ulaştıracak şekilde tasarlamanız gerekmektedir. Form doldurma işlemi sizin için önemliyse,  müşterilerinize ilgili sayfalarda formu kolay bir şekilde doldurmasına imkan tanıtın karmaşa yaratabilecek alanları kaldırın. Hemen al, satın al vb. butonları harekete geçirici dikkat çekecek şekilde belirtmenizde fayda vardır.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin